W dalszej części opiszę wady i zalety budownictwa z wielkiej płyty. Warto również omówić paradoks polskiego rynku nieruchomości w stosunku do rynku zachodnioeuropejskiego. W Polsce kamienice są zamieszkiwane głównie przez biednych ludzi, zaś w zachodniej Europie przeciwnie – kamienice zamieszkiwane są przez ludzi zamożnych.
Wynika to z faktu, że kamienice stanowią budownictwo historyczne i jest ich tylko skończona liczba. Nowe kamienice nie powstają, zatem stanowią one coś elitarnego. Okolice starego miasta, blisko np. Starego Rynku w Poznaniu lub Rynku Wrocławskiego mają niepowtarzalny „klimat”. Lampka wina w zabytkowym otoczeniu w letni wieczór lub obiad w dobrej restauracji? Trudno to sobie wyobrazić w okolicy z wielkiej płyty.
Wady kamienic to m.in. :
- brak windy,
- brak miejsca postojowego,
- problemy prawne,
- duża kubatura,
- niższa klasa energetyczna,
- wyższe opłaty na fundusz remontowy,
- duże mieszkania i niewiele kawalerek,
- małe pokoje,
- brzydki zapach,
- wilgoć.
Najważniejsze zalety :
- najwyższa rentowność,
- wrażenia wizualne,
- wysoki sufit,
- przy podziale na małe pokoje bardzo wysoka stopa zwrotu,
- liczba kamienic jest skończona,
- kamienice to budownictwo historyczne.
W przypadku budownictwa z wielkiej płyty do wad możemy zaliczyć akustykę, czasami występujący nieprzyjemny zapach, często brzydkie otoczenie oraz zaniedbane klatki schodowe. Niewątpliwą zaletę budownictwa z wielkiej płyty stanowi możliwość znalezienia małej kawalerki. Ten typ mieszkania jest najbardziej rentowny. Rentowność bardzo małych kawalerek może wynieść nawet 7%.