Wyjaśnijmy sobie pojęcie giełdowe na prostym przykładzie firmy L’Oreal.Czy jest to “spółka TWIERDZA” w rozumieniu Warrena Buffetta ? Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na 20 lat na wakacje na tropikalną wyspę na Pacyfiku. Rozrywek będziesz miał dużo, ale przez 20 lat nie będziesz mógł używać telefonu i internetu (nie masz łącza radiowego/satelitarnego itd.)

      Przed wyjazdem ktoś dał Ci 100 tys. zł i możesz kupić za te pieniądze 10 spółek giełdowych. Przez 20 lat nie będziesz mógł z tymi akcjami nic zrobić (sprzedawać/kupować) a ich los zależy od rozwoju tych firm (i uczciwości zarządu). Jakie firmy wybierzesz i czym się będziesz kierował ?

      Osobiście wybrałbym m.in. firmę L’Oreal. Już blisko 40% przychodów spółki generowane jest na rynkach wschodzących jak m.in. Chiny czy Indie. Możemy zatem zarabiać na rozwoju tych krajów bez obaw o korupcję trawiącą azjatyckie firmy. Moim zdaniem lepiej zarabiać na rozwoju chińskiej gospodarki nie poprzez akcje chińskiego dewelopera, tylko zagraniczną firmę o wyższej kulturze korporacyjnej. Przez ostatnie 5 lat przychody firmy rosły w tempie 4% rocznie a zyski w tempie 6% rocznie. Nudna i przewidywalna firma, o dużym potencjale.

      Marża netto spółki (zysk netto/przychody) to aż 14% ! Na kosmetyku sprzedanym za 100 zł firma zarabia średnio aż 14 zł. To bardzo wysoka marża, dzięki czemu firma ma pieniądze na marketing i badania nad nowymi produktami a równocześnie może stale zwiększać dywidendę. Ta ostatnia przez ostatnie 5 lat rosła w tempie 10% rocznie. Innym spółkom trudno rywalizować z marką L’oreal i trudno uzyskać niższe koszty od tak dużej korporacji , która ze względu na efekt skali jest w stanie mocno obniżać koszty produkcji jednostkowych wyrobów. Właśnie one są murami obronnymi tej firmy.

      Ryzyka ? Coraz silniejsza pozycja takich graczy jak LIDL czy Amazon, sieci handlowych/sprzedażowych które będą miały silną pozycję negocjacyjną względem firm takich jak L’Oreal. Wątpliwości natury etycznej : Eksperymenty na zwierzętach, choć firma twierdzi, że od 30 lat promują alternatywne metody.

      Czy na GPW są jakieś spółki twierdze Waszym zdaniem ?

      Zapraszam też do materiałów audio dostępnych w naszym sklepie FB. W audio-wykładzie o Warrenie Buffecie omówione zostało kilkanaście przykładów takich firm jak L’Oreal, Henkel, Inditex (Zara).

      Analizę kilku spółek polskich i kilkunastu zachodnioeupejskich pod kątem bycia spółką twierdzą znajdziesz w tym wykładzie audio.

http://www.empik.com/warren-buffett-i-inwestowanie-w-wartosc-ucz-sie-od-najlepszych-tomys-lukasz,p1144182146,ebooki-i-mp3-p

Image Source: http://cosmeticschinaagency.com/wp-content/uploads/2015/07/Loreal.jpg