Niewątpliwie najważniejszą zasadą, którą kieruje się Warren Buffett przy wyborze spółki jest tzw. „zakres kompetencji”. Co to znaczy? Buffett kupuje tylko spółki, których działalność, kompetencje oraz produkty rozumie. Inwestuje tylko w spółki, posiadające zrozumiałą ofertę, których produkty będą potrzebne zarówno jutro jak i za 10 lat.

      W skład jego portfela wchodzą firmy kolejowe, producenci słodyczy, ciastek, farb, mebli, cegieł. Przestrzeganie tej zasady jest kluczowe dla inwestora, bowiem jeśli nie rozumie się spółki, w której kupuje się udziały, będzie to bardziej spekulacja niż inwestycja. Typowa spółka twierdza posiada trwałą przewagę nad konkurencją (np. duże firmy mają niższe koszty jednostkowe ze względu na efekt skali) i solidne produkty. Jej pozycji na rynku nic nie zagraża (bo mniejsi konkurencji nie są w stanie oferować tańszego produktu przy mniejszej produkcji). Produkty lub usługi spółki twierdzy są potrzebne i pożądane, ich produkcja nie wymaga dużego nakładu kapitału oraz nie mają bliskiego substytutu (np. smak Coca-Coli).

      Wiodąca pozycja konkurencyjna pozycja na rynku nie jest wystarczającym kryterium, aby Buffett zakupił akcje danej spółki. Ogromną wagę przykłada do poznania kierownictwa danej firmy. Według niego to ludzie tworzący firmę mają największy wpływ na jej przyszłość. Uważa, że „można zrobić zły interes z dobrym człowiekiem, ale nie można zrobić dobrego interesu ze złym człowiekiem.” Przed dokonaniem zakupu sprawdza, czy zarząd dba tylko o własną kieszeń, czy przejmuje się losami spółki i wynagradza jej udziałowców (inwestorów). Oprócz tradycyjnego „wywiadu” o danych członkach zarządu, wiele informacji można wywnioskować podczas czytania raportów. Bardzo ważne, aby były bezstronne i rzetelne, a rachunkowość przejrzysta i uczciwa.

      Przykładem spółek twierdzy wchodzącej w skład inwestycyjnego portfela Buffetta jest  na przykład The Coca-Cola Company. Producent napojów gazowanych Coca- Cola jest z pewnością znany większości ludzi na świecie. Kto z nas nie zna smaku tego napoju? Jego receptura jest pilnie strzeżona i stanowi o wartości marki wraz ze znakiem firmowym. Historia firmy sięga 1886 roku, kiedy to John Pemberton poszukiwał recepty na lek przeciwbólowy dla weteranów Wojny Secesyjnej, nie uzależniający tak bardzo, jak te produkowane na bazie morfiny i zupełnie przez przypadek odkrył receptę na Coca-Colę. Wyobraź sobie jak mocne fundamenty ma firma założona 130 lat temu. Akcje The Coca-Cola Company są notowane na Wall Street od 26 stycznia 1950 roku! Jej produkty sprzedawane są na całym świecie (z wyjątkiem Korei Północnej). Oprócz czołowego produktu Coca-Cola, Coca-Cola Light, Coca-Cola Zero, Cherry Coke itd. Firma produkuje także inne popularne napoje bezalkoholowe takie jak Fanta, Sprite, Tonic Kinley, Herbata Nestea, soki Cappy, izotoniki Powerade, czy energetyki Burn. Nawet polska Kropla Beskidu produkowana jest przez ten koncern.

      Główna siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych w Atlancie w stanie Georgia, ale jej placówki rozlokowane są dosłownie na całym świecie. Z danych podanych za rok 2014 wynika, że The Coca-Cola Company zatrudnia przeszło 129 tys. osób, jej przychody wyniosły 46 mld dolarów, zysk netto ponad 7 mld dolarów, a kapitał własny spółki to 30,5 mld dolarów. Gdyby The Coca-Cola Company była prawdziwą twierdzą, jej mury byłyby nie do zdobycia, a w fosach pływały piranie i krokodyle.

      Historycznym przykładem spółki twierdzy była firma Gillette, która obecnie jest częścią konceru Procter & Gamble. Miliony ludzi sięga po produkty marki Gillette. Maszynki do golenia, żele, pianki i wiele innych akcesoriów do codziennej toalety są sprzedawane w miliardach egzemplarzy na całym świecie. W 1989 roku Warren Buffett postanowił kupić duży pakiet akcji za 600 mln dolarów. W niespełna dwa lata od inwestycji jego akcje były warte 850 mln. Z samych dywidend z roku 1990 Berkshire Hathaway otrzymało 52,5 mln dolarów.

      Analizę kilku spółek polskich i kilkunastu zachodnioeupejskich pod kątem bycia spółką twierdzą znajdziesz w tym wykładzie audio.

http://www.empik.com/warren-buffett-i-inwestowanie-w-wartosc-ucz-sie-od-najlepszych-tomys-lukasz,p1144182146,ebooki-i-mp3-p