Dla losów Adidasa i Pumy niezwykle istotne dla obu firm stały się mistrzostwa świata w piłce nożnej w 1954 organizowane w Szwajcarii. 

Nie tylko zapisały się w historii światowego sportu jako impreza sportowa, podczas której po raz pierwszy na szeroką skalę prowadzono transmisję telewizyjną, ale również jako te , w których po raz pierwszy mogła brać udział narodowa drużyna Niemiec, reprezentująca wtedy RFN. Mistrzostwa miały symboliczny charakter dla całego świata, a w szczególności dla Niemców.

 Dla Adolfa (Adidas) i Rudolfa (Puma), dwóch rywalizujących braci,  była to nie tylko okazja na zarobienie dużych pieniędzy, ale przede wszystkim na osobiste porachunki i wypromowanie swojej firmy. W butach, z którego braci zagra drużyna narodowa, na którą są zwrócone oczy wszystkich kibiców, w tym inwestorów. Na początku trener reprezentacji Niemiec Josef Herberger, nazywany Seppem,  miał być tajną bronią Rudolfa. Jednak doszło do konfliktu między nimi. Sepp chciał od Pumy tysiąc marek niemieckich miesięcznie za to, że jego drużyna podczas mistrzostw będzie nosiła ich buty. Rudi nie mógł się na to zgodzić, uważał żądania szefa kadry za przejaw pychy i arogancji, zerwali porozumienie. Seppa przywitał z otwartymi ramionami Adi, który skorzystał z oferty trenera. Mistrzostwa zakończyły się sukcesem RFN. 4 lipca 1954 w Brnie Niemcy pokonali czarnego konia mistrzostw, czyli Węgrów wynikiem 3:2. Rozczarowanie i złość Rudolfa nie miały granic. Odesłanie Seppa Herbergera było dużym błędem i okazaniem słabości w rywalizacji między braćmi, co skutecznie wykorzystał Adolf.

 

 

 

Niemcy świętowali „Cud w Bernie” (Wunder von Bern), a Adolf Dassler pierwszy poważny sukces swojej samodzielnej firmy. Przy okazji tych mistrzostw warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Los chciał, że 4 lipca 1954 w Bernie podczas finałowego meczu padał deszcz. Niemiecka drużyna narodowa wygrała mecz w butach z korkami, które do dzisiaj ewoluowały między innymi w modele nazywanie turfami czy lankami. Jedną z głównych zalet tego obuwia jest to, że zapewnia świetną przyczepność na mokrym podłożu. Buty zaprojektowane przez Adolfa Dasslera znacznie przyczyniły się więc tego dnia do zwycięstwa RFN. Powstanie korków było przełomowe w rozwoju piłkarskiego obuwia. Kłótnia o to, kto jako pierwszy wynalazł ten rodzaj butów trwa do dzisiaj i jest jednym z najlepszych przykładów rywalizacji między braćmi Dassler. Adidas utrzymuje, że to oni właśnie podczas mistrzostw w 1954 wprowadzili na rynek nowy produkt, podczas gdy Puma nazywa tę teorię „Bajeczką z Bern” (Märchen von Bern). Helmut Fischer, który jeszcze jako chłopiec pracował w fabryce Rudolfa, a potem zajmował się marketingiem, znalazł dokumentację, która świadczy o tym, że już w latach 1952/1953 Puma produkowała buty z korkami. Co więcej, jak twierdzi Fischer, 23 maja 1954, czyli na ponad miesiąc przed finałem mistrzostw świata, w ostatnim meczu rozgrywek o mistrzostwo Niemiec, ośmiu zawodników zwycięskiego Hannoweru nosiło buty z korkami Brasil zaprojektowane przez Pumę. Oficjalne stanowisko firmy Rudolfa jest takie, że rzeczywiście Adidas szybciej osiągnął sukces dzięki temu modelowi ze względu na okoliczności lipcowego meczu, ale to Puma jako pierwsza wprowadziła je na rynek.

W rzeczywistości charakterystyczne korki nie zostały wynalezione przez żadnego z braci ! Jak można dowiedzieć się z wystawy Sneaker Culture, znajdującej się w miejskim muzeum w Herzogenaurach, Dasslerowie rzeczywiście zgłosili swoje patenty na produkcją korków, jednak pierwsze licencje, zakładające produkcję prawie identycznego obuwia pojawiły się już w latach 20-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, Francji i Szwajcarii, a eksperymentowano nad nimi już w XIX wieku w Anglii.

Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku.

 

Zdjęcia : https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Football_boots_1930-2002.JPG

https://en.wikipedia.org/wiki/Adolf_Dassler#/media/File:Adi.dassler_Skulptur.jpg