Oszukany przez Zuckerberga i tak został miliarderem. Dlaczego zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa ?

Eduardo Saverin urodził się  1982 w żydowskiej rodzinie w Săo Paulo w Brazyli. W połowie lat 90-tych przeniósł się do Miami. Saverin studiował ekonomię na Uniwersytecie Harvarda, gdzie otrzymał dyplom w 2006 roku. To właśnie tam poznał człowieka, który miał odmienić jego życia. Zuckerberg, choć był głównym założycielem Facebooka, nie tworzył portalu sam. Przez długi czas w stopce strony internetowej widniało nazwisko Eduarda Saverina jako współzałożyciela TheFacebook.

Otrzymał on 30% udziałów w zamian za 10 tysięcy dolarów, które zostały zainwestowane w dalszy rozwój oraz serwery, na których działał portal. Co więcej, miał zostać dyrektorem finansowym i menadżerem firmy. Pomiędzy Markiem, a Eduardo niejednokrotnie jednak dochodziło do sporów, m.in. nie potrafili się  porozumieć co do sposobu dalszego rozwoju strony i inwestycji. Ostatecznie obaj skończyli w sądzie, kiedy Zuckerberg podstępem obniżył udziały Saverina w TheFacebook.

Obecnie Eduardo – dzięki bataliom sądowym – figuruje w spisie jako twórca strony oraz jest właścicielem 5%  akcji. Czy to dużo jak na kogoś, dzięki komu TheFacebook miał środki na utrzymanie serwerów i w ogóle mógł wystartować? Wydaje się, że to mało. Z drugiej strony jego majątek jest wyceniany przez Forbes na blisko 10 mld dolarów. Dość dobry wynik po zainwestowaniu 10 tys. dolarów. Jego profil na Facebooku śledzi obecnie półtora miliona osób wobec 96 milionów w przypadku Zuckerberga.

Co ciekawe prywatnie, zarówno Mark Zuckerberg jaki i Saverin ulegli urokowi Azjatek. W 2017 roku Eduardo ożenił się z Elaine Andriejanssen, która ma korzenie indonezyjsko-chińskie. Jej rodzina prowadzi liczne interesy w Indonezji. Dla przypomnienia Mark Zuckerberg zawarł związek małżeński z pediatrą Priscillą Chan.

Od 1998 roku Saverin był obywatelem Stanów Zjednoczonych. Zrezygnował z niego w 2011 roku. Powodem była chęć płacenia niższych podatków. Zdaniem The Wall Street Journal pozwoliło mu to zaoszczędzić do tej pory blisko 700 mln dolarów.

Saverin prowadzi ciekawe życie Venture Capitalist, czyli stara się odkryć ciekawe pomysły biznesowe i zainwestować w nie. Czy uda mu się  kiedyś znaleźć nowego Facebooka ?

Autor : Kinga Kosecka