Ścieżka Warrena Buffetta jest nietypowa na tle ludzi takich jak Bill Gates czy Jeff Bezos. Nie dorobił się w młodości dzięki rozwojowi firmy, zajmującej się dostarczaniem konkretnego produktu lub usługi. Skutecznie inwestował pieniądze kupując akcje, niewielkie udziały w cudzych firmach.

Stworzył też w młodości fundusz inwestycyjny, pomnażający kapitał osób, które zaufały Buffetowi. Inwestor uzyskiwał część ich nadspodziewanie wysokich zysków. Zarobione w ten sposób pieniądze Warren Buffett lokował przede wszystkim w akcjach firmy tekstylnej Berkshire Hathaway. W połowie lat 50-tych miała już ona czasy świetności za sobą, a jej akcje wydawały się Buffetowi tanie. Z czasem wykupił na tyle dużo  udziałów, aby przejąć kontrolę nad tym podupadającym przedsiębiorstwem. Początkowo Warren próbował wyprowadzić działalność tekstylną Berkshire na prostą. Z uwagi na tańszą konkurencję z południa Stanów Zjednoczonych, a potem także napływ towarów z zagranicy, zmuszony był się poddać.

Na szczęście przez kilka lat firma była w stanie generować dodatnie przepływy pieniężne, które Buffett reinwestował w branży ubezpieczeniowej. Z czasem Berkshire Hathaway stało się tym czym jest dzisiaj, czyli wehikułem inwestycyjnym za pomocą, którego Buffett kupuje akcje innych firm oraz całe przedsiębiorstwa. Jest  jedną z kilu największych firm świata pod względem wyceny giełdowej. W 2017 roku jej wartość przekroczyła 400 mld dolarów. Zatrudnia 330 tyś pracowników. Oprócz zarządzania licznymi spółkami zależnymi firma zajmuje się również wspomnianymi ubezpieczeniami. Te ostatnie Buffett nazywa swoja „działalnością podstawą”.

Wachlarz produktów i usług świadczonych przez Berkshire Hathaway jest obfity i nie sposób przytoczyć tu ich wszystkich. Holding ma udziały m.in. w mediach, branży samochodowej, ubezpieczeniowej, kosmicznej, internetowej oraz gastronomicznej. Produkuje nawet akcesoria sportowe i zabawki. Jest całkowitym właścicielem takich spółek jak GEICO, BNSF Railway, Lubrizol, Fruit of the Loom. Posiada również 26% akcji Kraft Heinz Company oraz udziały w Coca-Cola Company, American Express, Apple czy dostawcy usług finansowych Wells Fargo. Na rok 2015 jej kapitał własny wynosił 255.55 mld dolarów, aktywa 552.25 mld dolarów, a jej przychód to prawie 211 mld dolarów.

Przez  49 lat uśredniony roczny wzrost wartości księgowej dla akcjonariuszy holdingu to 19.7%, w porównaniu do 9,8% wzrostu indeksu S&P 500. Takie stopy zwrotu z inwestycji czynią  miliardera prawdziwym guru świata finansów.  Buffett jest przewodniczącym rady nadzorczej, prezesem oraz największym udziałowcem Berkshire Hathaway – posiada 37.4 % akcji. Nie odziedziczył dużego majątku po rodzicach – jego ojciec stracił wszystko podczas wielkiego kryzysu. Jak sam twierdzi osiągnął taki sukces dzięki kliku prostym i logicznym zasadom inwestowania oraz samodyscyplinie.

źródło: http://www.indianhiddengems.com/2017/04/berkshire-hathaway-top-10-stock-holdings.html

P.S.

Chcesz się dowiedzieć więcej o Warrenie Buffecie ? Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku, bo jesteśmy bardzo zajęci… zarabianiem pieniędzy 🙂 i nie mamy czasu na spamowanie.