Dolarowy miliarder dzięki Disco Polo ? W rankingu najbogatszych Polaków „Forbesa” zajmuje od wielu lat miejsce w pierwszej piątce. Co ciekawe w światowym rankingu magazynu Forbes jest na 815 miejscu w majątkiem wartym 2,5 mld dolarów.

W jaki sposób jeden z tysiąca najbogatszych ludzi na naszym globie dorobił się  takiego majątku? Urodzony w Radomiu Zygmunt Solorz-Żak przygodę z biznesem rozpoczynał od sprzedawania zniczy przy cmentarzach. Potem ściągał do  kraju  używane auta, np. Wartburgi. W 1992 roku stworzył Telewizję Polsat. Była to pierwsza prywatna stacja, którą Polacy mogli odbierać  bez dodatkowej anteny czy dekodera – zatem tak jak telewizję publiczną. Skąd się wzięla nazwa  “Polsat” ? Pomysłodwacą był satyryk, Tadeusz Drozda.

Przepis na biznesowy sukces telewizji Polsat ? Telewizja  realizowała  liczne  niskobudżetowe produkcje, np. teleturnieje.   Ramówkę wypełniała też muzyka Disco Polo. Tymczasem przychody z reklam były olbrzymie.  Polsat często  stawiał na własne pomysły, które nie zawsze okazywały się sukcesem.  TVN, płacił sporo za sprowadzone z zagranicy formaty, tymczasem  stacja Solorza starała się tworzyć scenariusze programów sama dzięki czemu mogła zaoszczędzić miliony złotych.

Paradokslanie sam Solorz niechętnie pojawia się mediach.  Swoje interesy prowadzi w ciszy. Odróżniało go to od wielu krezusów lat 90-tych jak chociażby Ryszard Krauze.  Zrobiło się o nim głośno gdy  kupił operatora sieci telefonii komórkowej Plus. Co ciekawe było to największe przejęcie w 2011 roku w Europie i największa tego typu transakcja w historii Polski !  Na swój zakup wyłożył aż 15 mld. złotych. Pieniądze na ten cel wziął między innymi ze sprzedaży części udziałów w Telewizji Cyfrowy Polsat i Cyfrowym Polsacie. Ale nie były to sumy wystarczające więc na kupno Plusa wziął spory  kredyt. Jego raty kredytów dochodziły do niemal 200 mln zł miesięcznie.

Przypadek Solorza pokazuje dobitnie , że żeby osiągnąć sukces w biznesie nie trzeba ukończyć prestiżowej uczelni a nawet mieć jakiegokolwiek wykształcenia wyższego. Posiada on jedynie  wykształcenie średnie techniczne. Biznesmen  znany jest z tego, że ma zadziwiającą intuicję biznesową i wszystkie decyzje podejmuje sam. Podobno pracownicy niezwykle go cenią i  nazywają Prezesem Słońce. Krytycy twierdzą, że gdyby nie Solorz nie byłoby  disco polo, poza bazarami i remizami strażackimi. Za jego sprawą zyskało olbrzymią popularność w latach 90-tych. Ale kto będzie o tym pamiętał za 10-20 lat ? Wycena giełdowa Cyfrowego Polsatu to obecnie 15,6 mld zł (stan z października 2017).

Zobacz nasz Ebook o Rodzinie Trumpów. Możesz pobrać bezpłatną próbkę.

https://ebookpoint.pl/ksiazki/rodzina-trump-droga-na-szczyt-lukasz-tomys,s_004v.htm

Zapraszamy na nasz newsletter pod odbiór darmowego mini ebooka o Warrenie Buffecie. Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku, bo jesteśmy bardzo zajęci… zarabianiem pieniędzy 🙂 i nie mamy czasu na spamowanie.