Krzysztof Olszewski, rocznik 1951, założyciel Solaris Bus & Coach, jednej z czołowych w Europie firm produkujących autobusy miejskie. “Król autobusów” studiował budowę maszyn na Politechnice Warszawskiej. Na trzecim roku studiów  wyjechał do Austrii na praktykę. Podobno gdy  po raz pierwszy zobaczył prywatną fabrykę, wiedział już, że nie będzie pracował w państwowym zakładzie. Jego rodzice, oboje lekarze, nie wyobrażali sobie, że zostanie “prywaciarzem”. Jednak on się przejmował i był gotów pobrudzić sobie ręce jako mechanik.

    W 1979 roku za pieniądze zarobione w fabryce płyt gramofonowych w Szwecji kupił połowę warszawskiego warsztatu, w którym naprawiał zagraniczne samochody. 4 grudnia 1981 roku Olszewski wyjechał po części samochodowe do Kolonii.  Kiedy dowiedział się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, nie wiedziałem co robić. W ojczyźnie nadal przebywała  żona i dwoje malutkich dzieci. Rok później małżonka Olszewskiego  sprzedała warsztat za niewielką kwotę i dołączyła do niego, ale bez pociech. Te ostatnie dopiero dwa lata później udało się sprowadzić do Niemiec. W Berlinie zachodnim rodzina mieszkała przez czternaście lat.

   W styczniu 1992 roku Olszewski dostał pracę w berlińskiej fabryce firmy Neoplan. Trzy lata później został dyrektorem zakładu. Zdobył pozwolenie na pobyt, a po kilku latach niemieckie obywatelstwo.  W firmie należącej do rodziny  Auwärterów osiągnął wszystko co mógł, będąc osobą z poza rodu. Zaprojektował tam  centralną instalację elektryczną co  znacznie usprawniło obsługę serwisową autobusów. Dobrze dogadywał się z szefem firmy, który również miał wykształcenie techniczne i uprawnienia rzemieślnicze. Olszewski szybko awansował a już w 1985 roku został dyrektorem berlińskiego zakładu.  Doświadczenie zebrane podczas 14 lat pracy w firmie “Gottlob Auwärter GmbH” produkującej autobusy marki Neoplan, mocno wpłynęły na jego późniejsze sukcesy jako przedsiębiorcy.

   W 1993 po  Polsce kursowało tylko 55 tys. autobusów, więc stał przed nim otworem rynek z wielkim potencjałem. Rok później roku powrócili z żoną do Polski i założyli niezależne przedstawicielstwo o nazwie Neoplan Polska. Autobusy kupował za swoje  pieniądze i ryzykował własnym kapitałem.  Zaczął od importu używanych autobusów turystycznych, które kupowały biura podróży. Szybko odkrył, że przyszłością są autobusy miejskie i to te niskopodłogowe.  Pierwszy taki pojazd sprzedał w 1994 roku miastu Warszawa. Jeździ on do dziś i był to prawdopodobnie pierwszy niskopodłogowiec w naszym kraju.

    W 1996 roku powstał zakład w podpoznańskim Bolechowie. Już w pierwszym roku udało się sprzedać aż 130 autobusów a firma Neoplan Polska już dwa lata od  założenia stała się liderem na polskim rynku.

   W 1999 roku pojawiła się marka Solaris. Symbol firmy czyli  zielonego jamnika wymyśliła żona biznesmena. Jest długi jak autobus, zielony, bo ekologiczny i ma krótkie łapki, co odnosi się do tego, że pojazdy Solaris są  niskopodłogowe. Solaris jest eksportowym championem. Blisko 2/3 produkcji firmy jest sprzedawane poza Polską. Do tej pory sprzedano już kilkanaście tysięcy  pojazdów.  W zakładach firmy wg stanu na czerwiec 2016 roku, zatrudnionych było ogółem 2300 pracowników, a przychody firmy w tym samym roku  roku przekroczyły 1,7 mld. zł.

   Krzysztof Olszewski w październiku 2008 roku zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu spółki i został  przewodniczącym jej rady nadzorczej. Prezesem została jego żona Solange Olszewska, która z wykształcenia jest stomatologiem.

Olszewski do tej pory nie ma polskiego obywatelstwa. Uważa, że jesteśmy w Unii, a on jest Europejczykiem. Obecnie coraz ważniejsze są dla jego firmy elektryczne autobusy.  Solaris Urbino 12 zdobył najwyższą nagrodę w europejskim plebiscycie Bus of the Year. Jest to  pierwszy taki tytuł dla polskiego produktu, a zarazem pierwszy dla autobusu elektrycznego.

Zobacz także nasz E-Book o inwestowaniu w nieruchomości. Możesz pobrać bezpłatną próbkę.

https://ebookpoint.pl/ksiazki/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny-lukasz-tomys,s_0055.htm#format/e

Zapraszamy na nasz newsletter pod odbiór darmowego mini ebooka o Warrenie Buffecie. Wejdź na stronę główną : https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku.

Image source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Olszewski_(in%C5%BCynier)#/media/File:Sol264.jpg