Często słychać opinię : “nie kupię mieszkania na kredyt bo nie chcę być niewolnikiem banku przez 30 lat.” Wielu uznanych ekspertów zajmujących się oszczędzaniem, finansami osobistymi głosi, że być  może taniej najmować mieszkanie całe życie albo proponują nadpłacać kredyt hipoteczny. Najpierw płaci się  bankowi niemałe koszty uruchomienia kredytu a potem jak najszybciej się go spłaca. Czy oby na pewno jest to dobry pomysł ?

Można odnieść  wrażenie, że w kalkulacjach tego typu  nie uwzględnia się  inflacji i tego, że w długim terminie pieniądz traci na wartości względem towarów i usług.

Żeby lepiej zobrazować utratę wartości pieniądza w czasie rozpatrzmy prosty przykład :

bierzecie w dwójkę kredyt z ratą 1500 zł. Jest to spory koszt ale ile będzie warte te 1500 zł za 15 albo 25 lat? Wg mnie pensje będą wtedy wynosić nie 3 tys. zł tylko 5-7 tys. Warto spytać kogoś  kogoś starszego ile zarabiał np. w 2004 roku. Pensje rzędu 900 zł za pracę na cały etat nie należały wtedy do rzadkości. W międzyczasie nie mieliśmy w Polsce inflacji przekraczającej 8%  ani 12-procentowych stawek Wibor. Wystarczyło kilkanaście lat kilkuprocentowej inflacji aby, doszło do wzrostu pensji, oraz cen towarów i usług.

Nawet niewielka inflacja rzędu 2% przez 20 lat kumuluje się do sporego wzrostu cen. Uważam też, że pensje będą rosły nieco szybciej niż inflacja czyli np. 3,5% rocznie bo nadal zarabiamy 4 razy mniej niż Niemcy i choć trochę będziemy doganiać kraje starej UE.

Co zrobić gdy nasza pensja rośnie z czasem i zostaje nam coraz większa nadwyżka ? Czy warto ją przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego ? Wg mnie, jeśli rata kredytu stanowi mniej niż 15% naszej wspólnej pensji wówczas nadwyżkę warto wykorzystać i mając wyższą zdolność kredytową można kupić kolejne mieszkanie na kredyt, ale już nie dla siebie tylko na wynajem.

Wróćmy do wcześniejszego przykładu. 1500 zł płaconej raty za 20 lat będzie warte realnie dzisiejsze 800 zł czyli 400 zł na jedną osobę jeśli kupujecie mieszkanie w parze. Oczywiście biorąc kredyt warto brać pod uwagę ryzyko wyższych stop procentowych. Jest o tym mowa w innych wpisach na naszej stronie np.

Zobacz także nasz E-Book o inwestowaniu w nieruchomości. Możesz pobrać bezpłatną próbkę.

https://ebookpoint.pl/ksiazki/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny-lukasz-tomys,s_0055.htm#format/e

Zapraszamy na nasz newsletter pod odbiór darmowego mini ebooka o Warrenie Buffecie. Wejdź na stronę główną : https://www.twojadrugapensja.pl/

i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku.