Prezydent federacji posiada około dwudziestu posiadłości na całym świecie, cztery jachty, kilkanaście samochodów oraz pięćdziesiąt osiem samolotów i helikopterów. Jednym z jego ostatnich nabytków miała być  luksusowa posiadłość leżąca pod Soczi. Urządzona we włoskim stylu nieruchomość, może być warta blisko 400 mln. dolarów.

Władimir Władimirowicz Putin – nieobliczalny przywódca jednego z najsilniejszych państw świata pod względem militarnym. Jego prywatne życie owiane jest tajemnicą. Nie znamy dokładnie jego powiązań ze światem biznesu, ale często mówi się o nim w mediach jako o jednym z najbogatszych ludzi na Ziemi. Jaką fortuną dysponuje Putin?

Ustalenie czyjegoś majątku w Rosji nie jest łatwe. Oficjalne dane na ten temat trudno rzecz jasna znaleźć w oficjalnych serwisach rosyjskich. Można jednak posłużyć się zwalczanymi przez Kreml raportami z tzw. drugiego obiegu. W 2012 roku Borys Niemcow, rosyjski polityk i działacz demokratyczny zastrzelony w lutym 2015  roku, sporządził raport dotyczący finansowych powiązań Putina. Niemcow nazywał w nim rosyjskiego przywódcę największym oligarchą  i porównywał do saudyjskich monarchów.  W opinii Niemcowa prezydent federacji posiada około dwudziestu posiadłości rozsianych po całym świecie, cztery jachty, kilkanaście aut oraz niemal 60 pięćdziesiąt osiem samolotów i helikopterów. Jednym z jego ostatnich nabytków miała być urządzona w stylu włoskim luksusowa posiadłość leżąca pod Soczi, wyceniana na blisko 400 mln. Dolarów.

Ale to nie wszystko. Co rusz pojawiają się w mediach rewelacje na temat pełnego majątku Putina. Na ile szacuje się jego fortunę? Bill Browder, współzałożyciel funduszu inwestycyjnego Heritage Capital Management, który przez ponad dziesięć lat był największym inwestorem zagranicznym w Rosji stwierdził w wywiadzie dla CNN, że jest to blisko 200 mld dolarów, czyli więcej niż łączny majątek Billa Gatesa i Jeffa Bezosa. Trudno stwierdzić na ile wiarygodne są szacunki Browder i czy nie służą czasem autopromocji, jednak nawet najbardziej prestiżowe serwisy ekonomiczne jak Fortune chętnie cytują jego słowa,

Putin jest u władzy 16 lat i w opinii Browdera posiada potężny portfel nieruchomości, akcji i udziałów w funduszach inwestycyjnych. Wszystkie te pieniądze mogły zostać wydane na szkoły, drogi i szpitale. Zamiast tego zasiliły szwajcarskie konta rosyjskiego prezydenta i jego politycznych wspólników.  Jakim cudem prezydent, który według oficjalnych danych zarabia rocznie około 187 tys. dolarów mógłby posiadać aż taki majątek? Odpowiedź jest prosta. Według Browdera Putin w trakcie pierwszych ośmiu do dziesięciu lat swych rządów kradł tyle pieniędzy, ile tylko mógł.

A co z biznesowymi przyjaciółmi Putina ? Można przypuszczać, że rosyjskie embargo dotyczące importu żywności z licznych krajów Unii ma podwójny sens i nie chodzi w nim wyłącznie o ukaranie Zachodu za sankcje. Służą rosyjskim oligarchom powiązanym z Putinem. Kwitnie nielegalny handel produktami spożywczymi, na którym mogą zarabiać.

W 2012 roku „New York Times” podjął się  ustalenia najbliższych współpracowników i biznesowych doradców prezydenta Rosji. Dziennik pisał, że w zaufanym kręgu Putina znajdują się między innymi Jurij Kowalczuk – główny akcjonariusz banku Rossija, przyjaciel prezydenta z Petersburga od lat 90, uważany za bankiera Putina, który miał wzbogacić się o kilkaset mln. dolarów na igrzyskach w Soczi. Kolejnym zaufanym jest Giennadij Timczenko – szef holdingu Volga Group, współwłaściciel drugiej na rosyjskim rynku gazowej firmy Novatek. Timczenko jest również współwłaścicielem firmy Gunvor handlującej w Europie rosyjską ropą. Bardzo blisko Putina są również jego byli sparingpartnerzy w judo, a obecnie milionerzy, bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, którzy posiadają kilka dużych firm w różnych sektorach gospodarki, między innymi gazowym.

Łączy ich kilka rzeczy. Wszyscy oni dysponują olbrzymim majątkiem, wszyscy inwestują w surowce i wszyscy od lat towarzyszą obecnemu przywódcy Rosji, a ten, w ślad za swoimi przyjaciółmi, posiada udziały w kilku spółkach, w tym w największej rosyjskiej firmie Gazprom.

Czy to wszystkie jego inwestycje? Z pewnością nie, ale od lat są to jedne z najskrytszych tajemnic Kremla.

Zobacz także nasz E-Book o inwestowaniu w nieruchomości. Możesz pobrać bezpłatną próbkę.

https://ebookpoint.pl/ksiazki/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny-lukasz-tomys,s_0055.htm#format/e

Zapraszamy na nasz newsletter pod odbiór darmowego mini ebooka o Warrenie Buffecie. Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl

 i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku.

Image Source: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_Putin#/media/File:Vladimir_Putin_inauguration_7_May_2012-10.jpeg