Często jest tak, że dana oferta jest rozprowadzona zarówno przez samego właściciela, który próbuje sprzedać mieszkanie bezpośrednio, na przykład na Gumtree, OLX czy Gratka Nieruchomości. Równocześnie zjawia się też u niego jeden, dwóch pośredników, z którymi podpisze umowy i oni też szukają dla niego kupca. Jeśli mamy to szczęście, że trafimy właśnie na samego właściciela i jego bezpośrednie ogłoszenie, to argumentem negocjacyjnym jest to, że możemy powiedzieć : „skoro Pan nie będzie musiał ponosić kosztów prowizji dla pośrednika, bo ja od pana kupię mieszkanie bezpośrednio to moglibyśmy obniżyć cenę o tę różnicę.” Gdy tylko się zgłaszamy do sprzedającego, to natychmiast w pierwszym zdaniu zaznaczamy, że kupujemy mieszkanie dla siebie i nie jesteśmy pośrednikiem. W ten sposób będziemy się różnić od licznych telefonów, które sprzedający dostaje i prawdopodobnie jest już nimi mocno zmęczony. Gdy ktoś sprzedaje mieszkanie, to zazwyczaj jest przytłoczony ofertami od pracowników biur nieruchomości.

Ważny aspekt to także kolejność argumentacji. Podczas rozmowy telefonicznej ceny nie negocjujemy tylko umawiamy się spotkanie. Podczas rozmowy na żywo poruszamy argumenty mogące zbić cenę, czyli np. : złe otoczenie mieszkania, które chcemy kupić, słup energetyczny w pobliżu, mieszkanie trzeba wyremontować itd. Podczas tej rozmowy dowiadujemy się także czy mieszkanie jest oferowane przez pośrednika.

DOPIERO po tym etapie (a nie wcześniej) i ewentualnym zbiciu ceny przechodzimy do kolejnego punktu czyli staramy się zbić cenę jeszcze bardziej odwołując się do kosztu pośrednika. Powinniśmy uzyskać chociaż połowę prowizji pośrednika w takiej sytuacji. Powiedzmy o jeszcze jednej rzeczy dotyczącej negocjacji. Rozmawiając zwłaszcza z osobami starszymi, gdzie widać, że oni są bardzo związani mentalnie z mieszkaniem, nie należy przesadzić z krytyką, gdy negocjujemy cenę. Jeśli urazimy czyjeś uczucia, to rozgniewany przestanie myśleć racjonalnie i będzie chciał się nas pozbyć z mieszkania jak najszybciej. Nie będzie zainteresowany dalszą współpracą.

Zapraszamy także do wykładu audio o nieruchomościach :

https://audioteka.com/pl/audiobook/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny

Oraz do E-booka. Możesz pobrać bezpłatną próbkę:

https://ebookpoint.pl/ksiazki/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny-lukasz-tomys,s_0055.htm