Od drugiego roku życia wychowywał się w różnych domach dziecka.Najdłużej w domu prowadzonym przez zakonnice w Szamotułach w Wielkopolsce. Podobno właśnie tam zawiązał przyjaźnie, które później miały okazać się przydatne w biznesie.  Skończył 2-letnią szkołę zawodową w zawodzie hydraulika. Następnie, jako uczeń 2. klasy poznańskiego Technikum Budowlanego. Edukację przerwało w 1981 r. aresztowanie za przestępstwa sprzed kilu lat. Jako 19-latek trafił na ponad trzy lata do więzienia za włamania  do sklepów.

Zaczynał handlując na niewielką skalę kasetami video i kawą. W 1987 założył Elektromis sp.z o.o. (z siedzibą przy ul. Ognik w Poznaniu), przedsiębiorstwo importujące komputery, konfekcję, sprzęt RTV, alkohol. W ciągu 2 lat przeobraziło się ono w ogromny holding. Do Świtalskiego należało m.in. Radio RMI oraz drużyna piłkarska Sokół Pniewy. Ta ostatnia przez krótki czas występowała w meczach pod egzotyczną nazwą : „Tygodnik -miliarder Pniewy”. Współpracowały z nim zakładane przez Świtalskiego spółki-matki i spółki-córki, część z nich prowadzona na nazwiska jego kolegów z domu dziecka. W 1992 Elektromis posiadał 50 hurtowni na terenie całej Polski i miał 168 mld starych zł (16,8 mln PLN) zysku rocznie.

W latach 90-tych wiele mówiło się o śmierci dziennikarza Gazety Poznańskiej Jarosława Ziętary, co media łączyły z Elektromisem :

http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/zabojstwo-zietary-przemyt-grozby-i-brudna-robota-w-elektromisie,10018012/

W 1993 Świtalski przekształcił Elektromis w firmę Eurocash, która stała się największą siecią hurtowni spożywczych w Polsce. W 1995 sprzedał je firmie Jerónimo Martins. W 1995 założył sieć dyskontów Biedronka, którą sprzedał (243 placówki) w 1998 – także Jerónimo Martins. Był właścicielem tygodnika Miliarder, a także drużyny Sokół Pniewy. Pomagał Jerzemu Urbanowi w założeniu tygodnika “Nie”. Założył bank Posnania, który jednak upadł w 1995.

W 1998 założył Żabkę, której udziały w 2000 r. kupił fundusz AIG.
W 2011 posiadał fundusz “Sowiniec FIZ” inwestujący w nieruchomości. Posiada grunty pomiędzy podpoznańskim Puszczykowem a miejscowością Sowiniec. Pod koniec lat 90. kupił też działki w Poznaniu, na osiedlu Naramowice.

W grudniu 2010 poznańska spółka Świtalski & Synowie dokonała zmiany nazwy na Czerwona Torebka S.A. W lutym 2013 roku Czerwona Torebka wprowadziła na rynek produkt inwestycyjny polegający na możliwości kupna pełnego prawa własności do funkcjonujących lokali handlowych i usługowych. Inwestorów przyciągano wizją rocznej stopy zwrotu  na poziomie 8% przez okres aż 15 lat.  Już 2 lata później w kwietniu 2015 zarząd firmy podjął decyzję o likwidacji spółki. W lipcu 2015 roku zamknięto wszystkie sklepy, a sieć  przestała istnieć.

Inwestując na giełdzie uważajcie na sytuację, gdy spółka kupuje aktywa powiązane z głównym akcjonariuszem, tutaj przykład Świtalskiego, Małpki Express i Czerwonej Torebki. Nie chcę się narazić na jakiś pozew więc nie powiem dobitnie co o tym  myślę, ale takie sytuacje jak ta , są dosyć niepokojące wg mnie  – mówiąc dyplomatycznie. Sami przeczytajcie :

https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/malpka-do-torebki-czyli-fuzja-u-switalskich,162,0,2249890.html

Donald Trump kupował kiedyś  kasyna “sam od siebie”. Wielu twierdzi, że na koszt mniejszościowych akcjonariuszy. Jeśli w jednej firmie posiada się 100% udziału a w innej 30% to  na rzecz której będzie się działać ?  W długim terminie notowania jego spółki giełdowej  spadły o ponad 90% , a on wyszedł na tym świetnie, otrzymując miliony dolarów za drogo sprzedane aktywa.

 

Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w rok

 

Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwona_Torebka#/media/File:Siedziba_sp%C3%B3%C5%82ki_Czerwona_Torebka.jpg