W ostatnim rankingu 100 najbogatszych Polaków zajął 33 miejsce. Mało kto o nim słyszał, ale pewnie każdy spożył kiedyś produkt jego firmy Bakoma. Zbigniew Komorowski urodził się 17 marca 1944 we wsi Szymanów w powiecie sochaczewskim. Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku inżynierii lądowej.

Razem z żoną Barbarą – która ukończyła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – i wspólnikiem Edwardem Mazurem stworzyli w 1989 roku Bakomę. W początkowym okresie swojego istnienia podstawową działalnością firmy była uprawa cebuli i jej przerób na susz. Rejon Sochaczewa słynie z sadów owocowych. Produkcja obejmowała więc także wytłoki jabłkowe, pektynę, oraz mrożone warzywa i owoce – głównie na eksport.

Dopiero w 1992 zaczęto wytwarzać jogurty. Po pewnym czasie to właśnie one stały się, głównym produktem Bakomy. Początkowo firma działała w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 9 czerwca 1997 została przekształcona w spółkę akcyjną, a w 1998 weszła na giełdę. Jej akcje funkcjonowały w publicznym obrocie do 8 maja 2001. W 1999 roku Edward Mazur sprzedał swoje akcje Bakomy koncernowi Danone. Otrzymał za nie niebagatelną kwotę 130 mln zł. Koncern Danone przez jakiś czas znajdował się w akcjonariacie, ale ostatecznie jego udziały zostały wykupione przez Bakomę, za kwotę, która pozostaje tajemnicą. Od stycznia 2007 r. Bakoma Spółka Akcyjna jest tzw. spółką akcyjną prywatną, w której akcjonariuszami są wyłącznie osoby fizyczne.

Obecnie Bakoma zatrudnia blisko 1 tys. pracowników i jest to największy polski producent przetworów mlecznych. Firma stała się ważnym graczem w segmencie galanterii mlecznej, czyli jogurtów, serków i deserów. Komorowski przez dłuższy czas sprzeciwiał ekspansji zagranicznych sieci handlowych w naszym kraju, ostatecznie stwierdził jednak, że była to walka z wiatrakami. Na rodzimym rynku dotrzymuje kroku takim potentatom jak Zott czy Danone. Polskie jogurty trafiają też na eksport m.in. do Wlk. Brytanii, Irlandii, Portugalii, Węgier, Rosji i Estonii a nawet USA.

Nazwa spółki pochodzi od imienia i nazwiska żony Zbigniewa Komorowskiego oraz Edward Mazura. W latach 1996–1998 Bakoma była sponsorem klubu piłkarskiego Widzew Łódź.

Innym ważne przedsięwzięcie biznesowe Komorowskch to zakłady zbożowe skupione w grupie Polskie Młyny, największym producencie mąki w naszym kraju. Przychody spółki ze sprzedaży w 2011 r. wyniosły 533 mln zł, zysk netto 1,4 mln złotych. W przypadku spółki Bakoma było to odpowiednio 516 mln zł oraz 11,4 mln złotych.

W 2009 r. Zbigniew i Barbara Komorowscy uruchomili swój pierwszy czterogwiazdkowy hotel Słoneczny Młyn w Bydgoszczy. Kolejny – Tęczowy Młyn – otworzyli w Kielcach.

Na początku lat 90-tych II i III kadencja senatu z województwa Skierniewickiego 2001-2005 poseł PSL ale nie ubiegał się reelekcję. Co ciekawe prezesem należącej do niego Warszawskiej Giełdy Towarowej był swego czasu Waldemar Pawlak.

Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w rok