Michał Sołowow urodził się 11 lipca 1962 roku w Kielcach. Jest trzykrotnym wicemistrzem Europy (2008, 2009 i 2012), dwukrotnym wicemistrzem Polski (2006 i 2010), co sprawia, że jest prawdopodobnie najbogatszym sportowcem na świecie, plasując się wyżej niż Michael Jordan, Tiger Woods i David Beckham.

Pierwszy biznes założył jeszcze w liceum. Razem z kolegą prowadził tam sklepik z pączkami i oranżadą. To przedsięwzięcie nie było zbyt dochodowe. Znacznie więcej zarabiał myjąc samochody na stacjach benzynowych. W wieku 17 lat wystartował w rajdzie w „maluchu” pożyczonym od … mamy. W ten sposób zdobył licencję rajdową. Nie miał jednak środków by kontynuować swoją pasję. Po maturze nadal pozostał związany z samochodami. Wybrał wydział mechaniczny politechniki świętokrzyskiej a w wakacje pracował po 48 godzin tygodniowo w warsztacie w Niemczech.

Później zajął się sprowadzaniem z Niemiec samochodów, ich naprawą i sprzedażą. Po ukończeniu studiów miał już kwotę 10 tys. dolarów, co w tamtych czasach stanowiło niebagatelną sumę. Środki te postanowił zainwestować w budowlankę. Chciał zdobyć uprawnienia murarskie ale dzięki uchwaleniu tzw. ustawy Wilczka , mógł rozpocząć działalność bez zbędnych formalności. W 1988 stworzył firmę Mitex, w której zatrudnił kilka osób. Pierwsze duże zlecenia zrealizowane przez jego firmę to remont pałacyku i budowa hotelu Gromada w Ostrowie Świętokrzyskim. Co ciekawe zlecenia przyjął nie dysponując cementem. Na ratunek przyszedł dyrektor cementowni „Małogoszcz”, który mu go dostarczył w zamian za budowę osiedla w tym mieście.

Z biegiem lat, mimo coraz większych zleceń i zysków, Sołowow wciąż mało wydawał i do końca lat 90-tych żył w mieszkaniu po babci. W 2000 roku firma Mitex  weszła na GPW a w 2002 roku Sołowow sprzedał ją francuskiej firmie Eiffage, ewakuując się z rynku nieruchomości tuż przed załamaniem rynku. Co ciekawe w tamtym momencie Mitex był największą firmą budowlaną w Polsce. Zarobione w ten sposób pieniądze mógł zainwestować ponownie. Sołowow nie przywiązywał się do swoich firm. Swoją sieć marketów budowlanych „Nomi dom i ogród” rozwijaną od 1993 roku sprzedał brytyjskiemu koncernowi King Fisher. W 2015 roku sprzedał też swoją spółkę deweloperską Echo Investment.

Jego firmy związane z branżą budowlaną jak Rovese (dawny Cersanit) i Barlinek nie pozwoliłby mu zająć czołowej pozycji wśród najbogatszych Polaków. Branżą, która pomogła mu zbić prawdziwą fortunę jest sektor chemiczny. W 2006 roku nabył spółkę Dwory S.A. czyli późniejszy Synthos producenta kauczuku syntetycznego, wykorzystywanego m.in. w produkcji opon. Podczas kryzysu finansowego w 2008 roku Sołowow zainwestował w rozbudowę zakładu nie bacząc na negatywne nastroje i recesję w branży motoryzacyjnej.

Obecnie firma ta jest największym w Europie producentem kauczuku emulsyjnego. Od  2016 roku, gdy przejął  francuskiego Ineos Styrenics za 80 mln euro, również  styropianu. Firma  może produkować nawet  310 tys. ton tego produktu rocznie i dysponuje 1/5  mocy produkcyjnych w Europie. Miliarder  zyskuje nie tylko na wzroście wartości akcji Synthosa, ale co roku pobiera też potężną  dywidendę. Ostatnio przekroczyła  400 mln zł !

Co przyniesie przyszłość ?  Sołowow  interesuje się innowacyjnymi firmami zajmującymi się np.  przetwarzaniem śmieci oraz sektorem biotechnologicznym. Przykładowo zakupił udziały  w firmach takich jak  Bioelektra,  OncoArendi, oraz NanoVelos.

Brak pomysłu na prezent świąteczny ? Zobacz moje wykłady audio na płytach CD-Mp3 ! Idealny prezent dla zabieganych, interesujących się ekonomią ! 

http://www.audiobook.pl/54-poradniki-styl-zycia

 

Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w rok