Urodzony w 1950 roku Maciej Formanowicz rozpoczął studia na Wydziale Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu pod koniec lat 60-tych. Na kierunek ten trafił za namową ojca, który również był stolarzem i nie chciał by jego syn poszedł na polonistykę. Po ukończeniu edukacji rozpoczął pracę w Wyszkowskiej Fabryce Mebli i Urządzeń Wnętrz.

Stamtąd trafił do prywatnej firmy produkującej meble Haste. Własną firmę zdecydował się założyć w 1987 roku, ale początki Forte to de facto dopiero 1992 rok, kiedy nabył prywatyzowaną fabrykę w Ostrowi Mazowieckiej. Wg Daniela Mzyka, prezesa meblarskiej grupy Paged, Formanowicz mógł osiągnąć sukces dzięki wieloletniemu doświadczeniu i poznaniu branży od podszewki. Już wcześniej zajmował stanowiska kierownicze . Co więcej właściciel Forte nigdy nie rezygnuje z udziału branżowych targach, gdzie osobiście rozmawia z klientami. Pomaga mu też wyczucie co do trendów w projektowaniu mebli. Jeszcze kilka lat temu Black Red White rosło w siłę. Tymczasem dziś to Forte ma jedne z najlepiej sprzedających się modeli i jest najlepiej postrzeganą spółką na rynku.


Niektórzy zarzucają mu co wprawdzie, że jest raczej twarzą , a nie rzeczywistym menedżerem zarządzającym Forte na co dzień. Ale takie opinie należą raczej do rzadkości. 
Na temat twórcy Forte chętnie wypowiada się Marek Adamowicz. Jest on dyrektorem biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, w której Formanowicz przez dłuższy czas był prezesem. Twierdzi, że potrafi on dobrze zmotywować ludzi do pracy i jest wymagającym szefem.

Jego ulubione motto, które pracownicy spółki słyszą nawet codziennie, brzmi: „Szybszy zjada wolniejszego, a nie większy mniejszego”

Po 2009 roku Forte okazało się beneficjentem sytuacji w Niemczech. W tym oresie niemiecka gospodarka okazała się beneficjentem słabego euro a ceny nieruchomości w tym kraju wzrosły wobec spadku w poudniowej Europie. Dobrą decyzją była również decyzja z 2010 roku o sprzedaży fabryk na Wschodzie. Dlaczego Forte pozbywa się biznesu w krajach  zza naszej wschodniej granicy ? Formanowicz stwierdził, że dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że optymalne wyniki przynosi koncentracja bazy wytwórczej, co dobrze widać po efektach likwidacji produkcji w fabryce w Przemyślu. Dodał też, że cele na rynkach za wschodnią granicą można realizować z Polski, poprzez eksport. Nie trzeba tam prowadzić produkcji.

Jak wygląda sukces Forte w liczbach ?  Od 2006 do 2016 roku przychody spółki wzrosły z 439 milionów do 1 miliarda złotych rocznie. W tym samym czasie zyski netto zwiększyły się z 12 do  110 mln zł ! Spółka uzyskuje coraz wyższe marże a jej kapitalizacja giełdowa to 1 miliard 280 milionów złotych. Prywatny majątek Formanowicza to 664 miliony złotych.

Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w rok