Prowadzenie ogromnej firmy, będącej liderem w swojej dziedzinie, to sport zespołowy. Nie da się tego osiągnąć w pojedynkę.

Trzeba znaleźć kogoś to będzie uzupełniał nasze umiejętności i wnosił do przedsiębiorstwa inny punkt widzenia. Zuckerberg jest wielkim szczęściarzem, że w jego szeregach znalazła się urodzona w 1969 roku  Sheryl Sandberg. Studiowała ekonomię w Harvard College, którą ukończyła w 1991 z wyróżnieniem dla najlepszego absolwenta. Uzyskała tytuł MBA  Harvard Business School. Od 1996 do 2001 roku pracowała na stanowisku szefa personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych. Posiada więc także sporą liczbę kontaktów z politykami.  W 2001 roku została zatrudniona przez Google na stanowisku wiceprezesa Global Online Sales and Operations. Wreszcie w marcu 2008 trafiła do Facebooka, gdzie została szefem operacyjnym (COO).

Sandberg należy do najbardziej wpływowych i najlepiej opłacanych kobiet na świecie. Wynagrodzenie Sandberg w 2011 roku wynosiło 300 000 dolarów, do tego należy doliczyć jeszcze bonus na  ponad 86 000 USD, oraz premię w akcjach spółki wartości – bagatela – 30 mln dolarów ! W 2014 roku, magazyn Fortune umieścił  Sandberg na 8-ym miejscu wśród 25 najlepiej wynagradzanych kobiet w biznesie. Uchodzi za inteligentną, ambitną i dysponującą ogromnym doświadczeniem, którego młodemu Zuckerbergowi wciąż brakuje. Zasiada nie tylko w zarządzie Facebooka, ale także Disneya, a kiedyś była nawet członkiem władz  Starbucksa. W każdy poniedziałkowy poranek i piątkowe popołudnie Zuckerberg i Sandberg spotykają się, aby omówić kwestie związane ze strategią, produktem i personelem.

Wiele osób twierdzi, że to właśnie ich współpraca sprawia, że firma z każdym rokiem odnosi kolejne sukcesy. Zuckerberg może skupić się na  tworzeniu produktu, a ona  odpowiada za działalność biznesową firmy.  To Sandberg  wprowadziła portal Zuckerberga na giełdę i znacznie powiększyła jego dochody. Warto także wspomnieć, że jej relacja z Markiem ma nie tylko charakter biznesowy ale także osobisty. Zuckerberg, zapalony szermierz nauczył syna Sheryl kilku działań w tym sporcie. Poza działalnością biznesową Sandberg mocno angażuję się w aktywność na rzecz równouprawnienia kobiet. Twierdzi, że mają one utrudnioną drogą do kariery.

Autor : Kinga Kosecka

 

Sprawdź nasz audiobook o historii Facebooka :

https://www.gandalf.com.pl/e/mark-zuckerberg-geniusz-czy-oszust/

 

Zdjęcie : 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sheryl_Sandberg#/media/File:Sheryl_Sandberg.jpg