W tym miejscu cisną się na usta słowa Warrena Buffetta, który mawiał : “nie oszczędzaj tego, czego nie wydałeś. Wydawaj to, czego nie zaoszczedziłeś”.

Część druga Cyklu pt.  „8 kłamstw na temat oszczędzania” 

Kłamstwo nr 2 : Odłożę pieniądze gdy zostanie mi coś na koniec miesiąca

 

Wiele osób obiecuje sobie, że odłoży pieniądze gdy zostanie im coś na koniec miesiąca. Niestety dla każdej złotówki, która nie posiada swojego odzwierciedlenia w planie finansowym zawsze znajdzie się rzecz, na którą można ją wydać. W ten sposób nigdy nic nie zostaje na koniec miesiąca, a co za tym idzie nie są gromadzone oszczędności.

Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie wspomnianej w poprzednim wpisie zasady “najpierw zapłać sobie” autorstwa Marcina Iwucia.  Oznacza to, że od razu po otrzymaniu wypłaty należy przelać pewną ilość pieniędzy na konto oszczędnościowe lub umieścić je w przysłowiowej  skarpecie, jeżeli ktoś ma bardziej tradycyjne podejście. Odkładana kwota nie musi być wielka. Najważniejsze żeby robić to regularnie i traktować jak nawyk. Dobrym sposobem będzie ustawienie zlecenie stałego na pewną z góry określoną kwotę kilka dni po planowanej wypłacie. Dzięki temu transfer środków odbędzie się poza świadomością osoby oszczędzającej co będzie znacznie łatwiejsze do przyjęcia.

Dużą zaletą stosowania tej zasady jest fakt, że pieniądze zostają odłożone zaraz po wypłacie.  Pozostała część wynagrodzenia zostaje do dyspozycji na wszystkie bieżące wydatki. Dzięki temu zachowamy postulowaną przez Buffetta kolejność działań.  Każda osoba, która zdecyduje się na taki drogę już nigdy więcej nie powie, że odłoży pieniądze gdy zostanie jej coś na koniec miesiąca. Zamiast tego będzie małymi kroczkami, ale konsekwentnie  budować swoją niezależność finansową.

Autorzy : Mateusz Sawicki i Łukasz Tomys

Wejdź na stronę główną https://www.twojadrugapensja.pl/  i zapisz się na newsletter, potwierdź swojego maila (sprawdź folder „oferty” w gmail) a otrzymasz od nas mini E-Book o „Wyroczni z Omaha”.

My naprawdę nie wysyłamy SPAMU ! Wiadomości od nas otrzymasz kilka razy w roku.