Każdy kto już zaciągnął jakiś kredyt, posiada scoring, swoisty ranking, w którym jesteśmy oceniani jako kredytobiorcy. 

Scoring ocenia nasze zachowania z przeszłości. Jeśli nie spłacaliśmy na przykład karty kredytowej w terminie, to nasza punktacja będzie niższa. To samo dotyczy sytuacji, gdy ktoś regularnie zalegał przy spłacie kredytu gotówkowego, lub posiadał debet, który nie był spłacany.

Nawet jeśli mieliśmy niskie koszty życia, wysokie przychody, ale nie spłacaliśmy regularnie pożyczek czy kart kredytowych, to będziemy mieli spory problem z uzyskaniem kredytu.

Na szczęście zły scoring można sobie poprawić. Można zaciągnąć krótkoterminowy kredyt gotówkowy i spłacać go regularnie, a pod koniec nawet spłacić go w przyspieszonym tempie, przed czasem. Wówczas scoring się polepszy. Można ten zabieg stosować kilka razy, zaciągając niewielkie zobowiązania i sprawnie je regulując. W najgorszym przypadku, jeśli nawet to nie pomoże – bo ktoś ma bardzo negatywną przeszłość – trzeba będzie poczekać pięć lat aż te dane się wyzerują.

Osoba, która ma wątpliwości, jak wygląda jego sytuacja, może sobie taki raport za kilkadziesiąt złotych zamówić w BIK-u i ocenić własną sytuację, patrząc właśnie z perspektywy banku. Będzie mógł wtedy spojrzeć na siebie oczami instytucji finansowych.

Zapraszamy także do wykładu audio o nieruchomościach :

https://audioteka.com/pl/audiobook/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny

Oraz do E-booka. Możesz pobrać bezpłatną próbkę:

https://ebookpoint.pl/ksiazki/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny-lukasz-tomys,s_0055.htm