Jak wyglądała przygoda Donalda Trumpa z nowojorską giełdą ?

Na początku lat 90-tych firmy Trumpa tonęły w długach, były to między innymi wysoko oprocentowane obligacje, które firmy Trumpa emitowały.  Udało mu się wybrnąć z trudnej sytuacji dzięki ugodzie z wierzycielami. W finansowym odrodzeniu przyszłego prezydenta USA istotna była również Wall Street. W 1995 roku jego firma  Trump Hotels and Casino Resorts Inc. zadebiutowała na Wall Street pod symbolem DJT. Udało się szybko pozyskać z emisji 140 milionów dolarów. Emisja nastąpiła przy kursie 14 dolarów. Przez jakiś czas akcje zwyżkowały. W 1996 roku padł rekord na poziomie 36 dolarów. W jaki sposób Donald Trump zdołał wykorzystać tę firmę do tego, aby oddłużyć się prywatnie i stać się jeszcze bogatszym?

Drobni spekulanci chętnie kupowali akcje firmy Trumpa skuszeni sławą jego nazwiska oraz medialnym szumem. Nie zastanawiali się nad fundamentalną wyceną firmy i  nad tym, czy akcje rzeczywiście powinny kosztować tyle, ile wynosiły ich notowania giełdowe. Donald Trump skrzętnie wykorzystał nieuwagę spekulantów. Firma coraz bardziej się zadłużała. Emitowała obligacje korporacyjne. Donald Trump wchodził w ten segment długu, który wcześniej go pogrążył, tyle, że teraz nie ryzykował już swoim własnym majątkiem, czy nawet majątkiem swojej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rryzykował tak naprawdę pieniędzmi akcjonariuszy. Nie musiał się przejmować, jak to zadłużenie wpłynie długofalowo na sytuację jego spółki giełdowej.

Co robiła publicznie notowana firma po wypuszczeniu długu? Za pozyskane w ten sposób środki kupowała majątek od Donalda Trumpa i jego pozostałych firm. Zatem Donald Trump był w stanie sprzedać swoje kasyna własnej spółce giełdowej po zawyżonej cenie. Omówmy obszernie ten mechanizm, ponieważ może to być ostrzeżenie dla inwestorów giełdowych, którzy kupują na przykład akcje deweloperów. Te same mechanizmy są stosowane również na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Warto przyjrzeć się, jak wyglądają podstawy tych biznesów, czy nie dochodzi do podobnych sytuacji, na zasadzie, że właściciel, główny akcjonariusz, który ma na przykład 20% udziału nie dokonuje takich zabiegów, czyli nie sprzedaje swojej firmie giełdowej majątku od firmy, w której ma np. 100 %. Czy przypadkiem ta firma giełdowa nie kupuje aktywów od „słupów”, poprzez znajomych tego właściciela. Można w ten sposób bardzo łatwo przenosić majątek z jednej firmy na drugą. Oczywiście opłaca się bardziej, aby wartość była tam, gdzie ma się 100%, a nie tam gdzie jest to 20%.

W latach 1996 – 2005 notowania spółki Trumpa zniżkowały, mimo że w tym czasie amerykańska giełda szybowała. Z poziomu 36 dolarów w szczytowym momencie w 1996 roku, nastąpił spadek do poziomu 17-tu centów w 2005 roku, gdy firma została ostatecznie usunięta z giełdy. Wartość akcji praktycznie „wyparowała”. Firma  notowała nieustannie straty jeśli chodzi o zysk netto. Tymczasem sam Trump czerpał duże korzyści ze spółki. Wypłacał sobie co roku kilka milionów dolarów stałej pensji plus dodatkowe bonusy. Jednak największą wartością  firmy dla Trumpa było to, że, tak jak wspomniano, po zawyżonej cenie, często kilkaset milionów dolarów powyżej ceny rynkowej przejmowała ona jego aktywa.

Aby lepiej sobie uzmysłowić, jak duża była skala tego zjawiska, warto przytoczyć konkretne liczby. W 1996 roku Forbes wycenił majątek Trumpa na czterysta pięćdziesiąt milionów dolarów, dawało mu to pozycję 373 w rankingu najbogatszych Amerykanów. Zaledwie rok później Forbes wycenił go już na 1,4 mld dolarów. Tak dynamiczny wzrost trudno wyobrazić bez sztuczek z zawyżaniem wycen. Można powiedzieć, że Donald Trump wykorzystał obligacje korporacyjne, które emitowała jego spółka giełdowa po to, aby spłacić  swoje wcześniejsze długi,  które na nim ciążyły. W ten właśnie sposób doszło do finansowego odrodzenia Donalda Trumpa.

Zapraszamy także do wykładu audio o nieruchomościach :

https://audioteka.com/pl/audiobook/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny

Oraz do E-booka. Możesz pobrać bezpłatną probkę :

https://ebookpoint.pl/ksiazki/inwestowanie-w-nieruchomosci-poradnik-w-100-praktyczny-lukasz-tomys,s_0055.htm

Zdjęcie : https://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump#/media/File:Donald_Trump_(5440995138).jpg