Po odejściu z Apple Woz realizował własne przedsięwzięcie.

Brali w nim udział także: jego asystentka Laura Roebuck, oraz pracujący w Apple Joe Ennis. Nie potrzebowali wielkich struktur i zaplecza inżynierów. Dzięki temu realizacja pomysłów odbywała się błyskawicznie. Początkowo mieli nazywać się Cloud 9, ale nazwa ta była już zajęta, skrócili ją więc do CL 9 i tak już zostało.  Woz powrócił do czasów gdy w młodości konstruował system VOD w hotelu. Ponownie zaczął interesować się urządzeniami  RTV, szczególnie sprzętem hi-fi i telewizją satelitarną. Każde z nich posiadało osobnego pilota. Zastanawiał się, jak wyglądałoby codzienne życie, gdyby istniała możliwość utworzenia jednego, działającego na wszystkich urządzeniach kontrolera. Postanowił wprowadzić swoją koncepcję w życie. Stał się prawdopodobnie pierwszym wynalazcą uniwersalnego pilota, czyli takiego, który jest w stanie obsłużyć wiele urządzeń jednym przyciskiem. „Chodziło mi o to, by jeden, dosłownie jeden guzik na moim pilocie emitował kolejno szereg kodów w podczerwieni, które odpowiadałyby guzikom na innym pilocie – albo nawet na niezliczonych innych pilotach.” – wyjaśniał Steve, który był podekscytowany nowym przedsięwzięciem tak, jak za czasów, gdy zakładał firmę z Jobsem.

Posłuchaj naszego audiobooka z historią Steve’a Wozniaka :

https://www.gandalf.com.pl/e/steve-wozniak-geniusz-apple-biografia/

Wozniak był zaangażowany w CL 9 przez  ponad trzy lata a przedsięwzięcie okazało się sukcesem. W 1987 roku jego firma jako pierwsza na świecie wprowadziła na rynek uniwersalnego pilota CL 9 Core. Co ciekawe mają one dziś pewną wartość kolekcjonerską a ich ceny na serwisach aukcyjnych dochodzą do kilkuset dolarów. Wozniak czuł dumę z tego, co zrobił. Powtarzał, że nie żałuje odejścia z Apple i założenia firmy produkującej piloty.

W 1988 Steve Wozniak postanowił  sprzedać powstałą 3 lata wcześniej CL 9 , wraz ze wszelkimi patentami. Do tego czasu firma się rozrosła a jej prezesem i dyrektorem generalnym był wtedy Martin Spergel. Woz wspominał, że jego decyzja była spowodowana tym, że chciał spędzać więcej czasu z dziećmi, a także dalej pracować w szkole podstawowej jako…nauczyciel. Inwestorzy, którzy kupili CL 9 mieli jednak problemy finansowe i krótko po transakcji ją zamknęli. Może jednak Wozowi nie brakowało biznesowej intuicji ? Potrafił stworzyć własne, dobrze prosperujące  przedsiębiorstwo i z sukcesem sprzedawał innowacyjne jak na tamte czasy produkty.

 

Autorzy : Wojciech Kowalczyk i Łukasz Tomys

Posłuchaj naszego audiobooka z historią Steve’a Wozniaka :

https://www.gandalf.com.pl/e/steve-wozniak-geniusz-apple-biografia/

Historię Steve’a Wozniaka poznasz także z jego autobiograficznej książki iWoz, którą wydano również w języku polskim.