Według książki Katarzyny i Jeremiasza Gorzędowskich pt. “Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie?” nakładanie gładzi wymaga obecności fachowców.

Przeciętny Kowalski nie jest w stanie samodzielnie tego zrobić. Chyba że skorzysta z gotowych mas szpachlowych takich jak A-45 produkowana przez firmę Cekol. Jest ona gotowa do użycia zaraz po otworzeniu wiadra. Za jej pomocą można w prosty sposób wyrównać nawierzchnię przed malowaniem. Do rozprowadzenia produktu używa się pacy lub narzędzia budowlanego, zwanego żyletką. Jeśli ściany i sufit są nierówne, to być może konieczne okaże się nałożenie dwóch warstw gładzi. Gipsowanie nie jest bardzo trudnym zadaniem, jednak po jego zakończeniu konieczne będzie szlifowanie nierówności. Do tego celu można użyć papieru ściernego. Jeśli jednak powierzchnia jest duża, można skorzystać ze szlifierki teleskopowej.  Podobnie jak wiele innych sprzętów warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Można ją wypożyczyć za około sto złotych na dobę. Po wykonaniu tych czynności możliwe będzie rozpoczęcie malowania.

Przed rozpoczęciem malowania należy upewnić się, czy ściana została odpowiednio przygotowana. W tym celu należy wykonać próbne malowanie. Jeśli farba dobrze się trzyma, to można przystąpić do dalszego odświeżania ścian. Jednak w przypadku pękania, koniecznie będzie szpachlowanie gipsem. Samodzielne malowanie nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zabezpieczyć podłogę odpowiednią folią i rozpocząć pracę. Trudniejszym zadaniem jest obliczenie powierzchni malowania. Urządzeniem, które przyśpiesza i ułatwia to zadanie, jest dalmierz. Ustawia się go po jednej stronie ściany i celuje w drugą. Po dokonaniu poziomego i pionowego pomiaru obliczymy  wielkość powierzchni. Wartość tę należy jednak pomnożyć przez cztery. Przyjmuje się bowiem, że tyle farby potrzeba, aby dokładnie wymalować jedną ścianę. Przy zakupie produktu należy zwrócić również uwagę na wydajność farby. Zazwyczaj jest to od dziesięciu do trzynastu metrów kwadratowych na litr. Dane te  należy jednak traktować z pewnym dystansem, ponieważ producenci podają zazwyczaj zawyżone wartości.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Kolejnym problemem jest wybór odpowiedniej farby. Według artykułu z maja 2017 roku, który ukazał się na portalu “Budujemy dom”, w przypadku takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia sprawdzą się farby lateksowe, ponieważ są one odporne na wilgoć. Łatwe w utrzymaniu są również farby ceramiczne, jednak w ich przypadku należy się liczyć z dużo wyższymi kosztami. Najtańszym rozwiązaniem będzie kupienie białej farby wraz z pigmentem. Jest ona o ponad połowę tańsza od kolorowej. Ciekawym rozwiązaniem okazują się także farby fosforyzujące lub tablicowe. W przypadku tych pierwszych pigmenty w nich zawarte absorbują światło, a następnie świecą w ciemności. Natomiast farby tablicowe tworzą na ścianie matowe powierzchnie, po których można pisać kredą. Istnieje możliwość nałożenia na nich lakierów magnetycznych, dzięki czemu będzie można przytwierdzać różne rzeczy za pomocą magnesów. Dla fanów filmów na dużym ekranie stworzono natomiast farby projekcyjne. Pokrycie nimi ściany sprawia, że na ich powierzchni da się wyświetlać obraz z projektora.

Nierzadko problemem jest także dobór odpowiedniego koloru farby. W przypadku remontu mieszkania pod wynajem warto rozważyć pomalowanie ścian na biało. Jest to neutralny i obecnie modny kolor, który połączony z odpowiednimi dodatkami potrafi zdziałać cuda. Poza tym jest to opcja o ponad połowę tańsza niż w przypadku farb kolorowych. Jeśli jednak nie wiemy, jak do końca wyglądałoby nasze mieszkanie w takich odcieniach, warto skorzystać z darmowej aplikacji Dulux Visualizer. Jest ona dostępna zarówno na telefony, jak i na tablety. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak będzie wyglądało mieszkanie w danym kolorze. Poza tym aplikacja posiada opcję sugerowania kolorów dla wybranych pomieszczeń.

Po wyborze farby nadchodzi czas na malowanie. Można to robić za pomocą specjalnego wałka. Można  jednak zastanowić się nad pistoletem do malowania natryskowego. Wybierając to urządzenie, warto postawić na jakość, ponieważ tańsze odpowiedniki nie spełniają swojej funkcji. Co więcej, utrudniają pracę. Należy także koniecznie zadbać, aby był to pistolet z kompresorem, czyli pompą olejową i zbiornikiem farby, który nie jest połączony z urządzeniem. Takie rozwiązanie sprawi, że ręka nie będzie się męczyć podczas wykonywania prac. Jako że pistolet do malowania natryskowego jest drogim produktem, warto pomyśleć o jego wypożyczeniu z wypożyczalni sprzętu budowlano-remontowego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w książce Katarzyny i Jeremiasza Gorzędowskich pt. “Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie?”.

Autor: Kinga Kosecka

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/szczotka-wa%C5%82ek-wa%C5%82ki-obraz-uchwyty-1693784/