Szukając oszczędności, warto rozejrzeć się wokół siebie.

Całkiem możliwe, że zobaczymy wówczas mnóstwo zbędnych przedmiotów. Część z nich na pewno jest jeszcze w świetnym stanie, ale być może już nam się znudziła lub zmieniły się nasze potrzeby. Przykładowo mogliśmy także dokonać zakupu pod wpływem emocji, przez co jakaś rzecz leży nieużywana w kącie. Może to być rower, książki, ubrania, telefon, laptop, trąbka, łyżwy lub meble. Warto wówczas zastanowić się nad wymianą takich przedmiotów na gotówkę. Jeśli już podejmiemy decyzję o sprzedaży, to zaraz później na pewno pojawi się pytanie: ale jak to zrobić?

Garść cennych rad możemy znaleźć na blogu “Jak dorobić” we wpisie z grudnia 2014 roku. W Internecie istnieje wiele serwisów, które umożliwiają sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów. Cześć z nich jest płatna, jak chociażby Allegro, jednak czasem warto podzielić się zyskiem z portalem, jeśli to miałoby umożliwić szybsze pozbycie się zbędnych rzeczy. Jednak osoby, które szukają bezpłatnych serwisów, również nie są skazane na porażkę. Mogą one zalogować się na olx.pl, gumtree.pl czy też anonse.com i tam wystawić swoje przedmioty na sprzedaż. Ciekawą opcją jest również vinted.pl, które jest dedykowane głównie kobietom. Jest to również bezpłatny serwis, w którym możemy sprzedawać i kupować ubrania, buty, kosmetyki itp. Choć zrzesza on głównie płeć piękną, to mężczyźni również jak najbardziej mogą zawierać tam transakcje.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Warto również wiedzieć, że sprzedać można nawet uszkodzony lub niepełnowartościowy produkt. Wiele firm czeka na tego typu sprzęt elektroniczny lub domowy. Dzieje się tak, ponieważ serwisy naprawcze są w stanie odrestaurować wiele urządzeń, a następnie sprzedać je za wyższą kwotę. Takie firmy podczas swojej pracy wymieniają wiele części i podzespołów zaawansowanych sprzętów. Dlatego też warto zdecydować się na sprzedaż pojedynczych elementów urządzenia, które i tak wyrzucilibyśmy do kosza. Prawdopodobnie serwisy naprawcze przyjmą je z otwartymi ramionami, ponieważ będą to dla nich tanio pozyskane części zamienne.

Część osób nie wystawia zbędnych przedmiotów na aukcjach internetowych, ponieważ… boi się rozliczeń. Wizja Urzędu Skarbowego egzekwującego swoje należności na pewno niejedną osobę zniechęciła już do działania. Dla wszystkich, którzy posiadają obawy, mamy dobrą wiadomość. W przypadku sprzedaży używanych rzeczy nie trzeba płacić podatku. Należy jednak pamiętać, że takie przedmioty muszą się znajdować przynajmniej pół roku w naszym posiadaniu. Co więcej, wyprzedaż zbędnych rzeczy powinna odbywać się okazjonalnie. Nie możemy więc co miesiąc wyprzedawać połowy swojego majątku bez odprowadzania podatku. Natomiast, jeśli spełnimy te dwie przesłanki, to możemy bez obaw wymienić niepotrzebne rzeczy na gotówkę, ponieważ będą one zwolnione z opodatkowania.

Autor: Kinga Kosecka

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/pchli-targ-ksi%C4%85%C5%BCki-pole-przegl%C4%85daj-237460/