Świetnym narzędziem pozwalającym na oszacowanie kosztów remontu jest Kalkulator Budowlany.

Można go znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę adres internetowy www.kb.pl. Nie uwzględnia on jednak wszystkich wydatków. Koszty, takie jak pędzle, taśmy, folie i inne drobiazgi, należy doliczyć na własną rękę. Ponadto kalkulator przeważnie podaje nieco wyższą wartość niż ceny aktualnie obowiązujące na rynku. W pewnych sytuacjach stanowi to jednak korzyść, ponieważ mamy pewność, że nie zbraknie nam materiałów w połowie remontu. Kalkulator Budowlany jest narzędziem darmowym, a dodatkowo łatwym w obsłudze. Wystarczy wpisać wymiary pomieszczeń, zakres prac, a także zakres cenowy w odpowiednie pola, aby otrzymać szacunkowy koszt remontu. Możemy do niego dodać koszt ekipy remontowej, jeśli zamierzamy taką zatrudnić. Według książki Katarzyny i Jeremiasza Gorzędowskich pod tytułem “Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie?” jedną z największych zalet Kalkulatora Budowlanego jest to, że możemy samodzielnie określić jeden z trzech zakresów cenowych. Narzędzie to nie tylko umożliwia wybór opcji dla osób oszczędnych, którym zależy na jak najniższym koszcie, lecz także potrafi znaleźć optymalne rozwiązanie za rozsądną cenę. Innym sposobem jest wybór wysokiej ceny remontu, co za tym idzie – wysoka będzie też jakość.

Kalkulator Budowlany jest wiarygodnym rozwiązaniem, ponieważ dane używane do kalkulacji pochodzą z aktualnych raportów poziomu cen w budownictwie oraz ofert sieci handlowych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego narzędzia użytkownik może również bezpłatnie otrzymać oferty od firm budowlanych. Dzięki względnie precyzyjnym obliczeniom kalkulatora możemy dostać także kosztorys. Znajdą się w nim nie tylko ceny, ale także ilość potrzebnych materiałów. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Nie musimy bowiem obawiać się o to, że kupimy zbyt dużo produktów, które nam się nie przydadzą.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Po oszacowaniu kosztów remontu nadchodzi czas na wybór ekipy remontowej. O dobrych, solidnie pracujących budowlańców jest niezwykle trudno – wie o tym każdy, kto już kiedyś próbował ich znaleźć. Według artykułu z lipca 2014 roku, który ukazał się na blogu “Dajemy radę”, poszukiwanie ekipy remontowej warto rozpocząć wśród znajomych. Być może ktoś niedawno odnawiał swoje mieszkanie i będzie w stanie polecić fachowców. Jeśli jednak ten sposób zawiedzie, to w następnej kolejności warto zajrzeć na fora budowlane w Internecie. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, która ekipa remontowa najlepiej wykonuje swoją pracę, a której lepiej unikać. Podczas przeszukiwania forów warto jednak zachować czujność i nie dać się zwieść licznym pozytywnym opiniom pisanym w podobnym stylu. Nieuczciwe praktyki marketingowe nie należą bowiem do rzadkości. W poszukiwaniu fachowców mogą pomóc nam również takie serwisy jak szukajfachowca.pl, remontuj.pl czy usługi24.pl. Warto jednak pamiętać, że najlepszych ekip najprawdopodobniej nie znajdziemy w Internecie. Nie muszą one bowiem zabiegać o klientów w sieci, ponieważ zdobywają wystarczająco dużo zleceń poprzez polecenia.

Kiedy już znajdziemy minimum dwie ekipy, które spełniają nasze wstępne założenia, należy umówić się z nimi na obejrzenie mieszkania. Dobry fachowiec nie obiecuje ani nie wycenia niczego przez telefon czy mailowo. Poza tym podczas osobistego kontaktu można znacznie łatwiej ocenić to, w jaki sposób pracuje ekipa i czy rozumie nasze potrzeby. Rzeczą, której absolutnie nie można pominąć w przypadku remontu prowadzonego przez fachowców, jest pisemna umowa. Powinny się w niej znaleźć najważniejsze ustalenia dotyczące zakresu prac, odpowiedzialności, odbioru prac, wypłaty wynagrodzenia czy kar za niewywiązanie się z postanowień umowy. Jednak nawet pisemne potwierdzenie ustnych ustaleń nie powinno uśpić naszej czujności. Choć nierzadko fachowcy lepiej znają się na remontach niż my, to warto kontrolować ich pracę na bieżąco. Dzięki temu unikniemy kłopotów przy odbiorze mieszkania, a co za tym idzie – zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy.

Autor: Kinga Kosecka

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/budowa-fachowiec-pracownik-2762238/