Jeśli ściany w kuchni  zdobią płytki ceramiczne, to niekoniecznie trzeba je skuwać, kupować nowe, a następnie montować.

Całkiem możliwe, że w ich przypadku świetnie sprawdzi się malowanie. Oczywiście tylko wtedy, jeśli nie są zbyt zniszczone. W celu odnowienia płytek należy wybrać odpowiednią farbę. Najlepiej sprawdzą się emalie renowacyjne lub specjalne farby przeznaczone do malowania kafelków. W tym przypadku zdecydowanie nie należy używać emulsji do ścian.

Płytki, podobnie jak ściany, na początku trzeba przygotować, czyli oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. W przypadku ubytków i pęknięć warto wypełnić je fugą, a następnie wyszlifować. Następnie można przystąpić do malowania. Specjalistyczna farba do płytek utrzymuje swoje właściwości około pół godziny po otwarciu. Wprawdzie po upływie tego czasu można nią jeszcze malować, ale będzie ona dużo mniej trwała. Ponadto jest dosyć droga, dlatego też jej użycie poleca się osobom, które mają wprawę w malowaniu. Początkujący powinni wybrać wyżej wspomnianą emalię renowacyjną. Płytki można malować także w łazience.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Droższą, ale wciąż tanią alternatywą dla malowania płytek, może być położenie cienkich paneli dekoracyjnych PCV, które stanowią imitację tych prawdziwych. Według książki “Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie?” Katarzyny i Jeremiasza Gorzędowskich jest to rozwiązanie proste zarówno w montażu, jak i demontażu.

Aby ułożyć takie płytki, należy nałożyć silikon w kształcie litery X na panel, a następnie docisnąć go do ściany. Produkt ten ma dodatkową zaletę. Jest nieprzepuszczalny, a co za tym idzie – chroni ścianę przed wilgocią. Świetnie sprawdzi się więc zarówno w kuchni (poza okolicami kuchenki lub płyty grzewczej), jak i w łazience. Panele można zdemontować w każdym momencie i wymienić na płytki, jeśli chcemy podnieść standard wykończenia. Pomimo niskiej ceny są one jednak bardzo estetyczne.

 

Autor: Kinga Kosecka

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/pod%C5%82ogi-kamienie-dolewania-p%C5%82yty-268899/