W Polsce występuje duży wachlarz ubezpieczeń.

Są to między innymi: ubezpieczenie komunikacyjne OC i AC, ubezpieczenie w życiu prywatnym, ubezpieczenie majątkowe, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na wypadek utraty pracy czy ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Niektóre z tych produktów są obowiązkowe (np. dla właścicieli samochodów), inne w określonych przypadkach warto wykupić, ale nie jest to konieczne. Należy jednak dokładnie rozważyć wady i zalety takiego rozwiązania. Podstawowym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia, jest OWU. Są to ogólne warunki ubezpieczenia. Często znajduje się tam wiele kruczków, które uniemożliwiają wypłatę świadczenia w przypadku określonego zdarzenia. Przykładowo wiele ubezpieczeń kosztów leczenia za granicą nie obejmuje leczenia chorób tropikalnych.

Ubezpieczeniem, któremu poświęcimy więcej czasu, jest ubezpieczenie na życie. Jego beneficjentem nie może być osoba, która wykupuje polisę. Pieniądze bowiem wypłacane są tylko w momencie śmierci ubezpieczonego i trafiają do wskazanych osób. Jest więc to świetne narzędzie, które może pomóc rodzinie po śmierci jednego z jej członków odpowiadającego za utrzymanie najbliższych.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Według artykułu, który ukazał się w grudniu 2014 roku na blogu “Własne finanse”, główne znaczenie przy wyborze polisy na życie powinna mieć suma ubezpieczenia oraz okres ubezpieczenia. W przypadku drugiego czynnika wyróżniamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest polisa terminowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest zawierana na konkretną liczbę lat. W przypadku podpisania takiej umowy zobowiązujemy się do opłacania składek w jednakowej wysokości przez cały okres obowiązywania polisy. W każdym momencie możemy wypowiedzieć umowę, jednak wówczas nie otrzymamy z tego tytułu żadnego wypłaty. Drugi wariant to ubezpieczenie bezterminowe. Jest to dużo droższa opcja, ponieważ ubezpieczyciel bierze na siebie znacznie większe ryzyko. Należy jednak dokładnie czytać tego typu umowy, ponieważ niejednokrotnie może się okazać, że polisa jest bezterminowa, ale… tylko do osiemdziesiątego roku życia. Jednak w przypadku tego typu ubezpieczenia zazwyczaj otrzymuje się premię (czyli część składek), nawet w przypadku wcześniejszej rezygnacji z umowy.

Choć polisa jest produktem, który może zapewnić bezpieczeństwo najbliższym, to warto dokładnie zastanowić się przed jej wykupieniem. Nie w każdej sytuacji bowiem ma to sens. Ubezpieczenie na życie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku rodzin, w których pracuje tylko jedna osoba. Warto także przemyśleć wykupienie tego produktu, jeśli w najbliższym czasie ma urodzić się dziecko. Niekoniecznie jednak istnieje podstawa do opłacania składek w przypadku, kiedy dwie osoby w rodzinie uzyskują stały przychód. Polisa nie zawsze będzie również potrzebna nawet w przypadku posiadania dzieci. Tutaj jednak zaleca się zgromadzenie dużej poduszki finansowej. Ubezpieczenie na życie jest również zbędnym wydatkiem dla osoby, która żyje sama i nie ma obowiązku utrzymywania nikogo.

Przy okazji tego tematu warto podkreślić jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie rolę doradców ubezpieczeniowych. Otóż należy zachować szczególną ostrożność w przypadku korzystania z usług tych osób. Oczywiście zdarzają się też uczciwi doradcy. Jednak większości nie zależy na dobru klienta, ale na jak najwyższym zarobku. W związku z tym starają się namówić konsumenta na jak największe sumy polis, które wcale nie są niezbędne. Warto zawsze o tym pamiętać i dokładnie analizować nasze potrzeby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Jak mawia Warren Buffett : “Szczerość to rzadki dar. Nie oczekuj jej od tanich ludzi.”

 

Autor: Kinga Kosecka

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/monety-waluty-inwestycje-1523383/