Rezygnacja ze złych nawyków prawdopodobnie jest jednym z tych kosztów, które niezwykle trudno wyeliminować.

Przede wszystkim dlatego, że dotyczy naszych codziennych przyzwyczajeń, z których, jak wiadomo, trudno zrezygnować. Jednym z nawyków, który bardzo  negatywnie wpływa na naszą kieszeń, jest palenie papierosów i picie alkoholu. Według artykułu z marca 2014 roku, który ukazał się na portalu “eGospodarka” statystyczny Polak wydaje na te dwie używki aż cztery i pół tysiąca złotych w ciągu roku.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Nie każdy ma na tyle silną wolę, aby walczyć z nałogami. Być może dla kogoś palenie papierosów jest codziennym rytuałem i nawet nie myśli z niego zrezygnować. Nie wnikamy w motywy takiego działania, ponieważ każdy ma prawo do własnych wyborów. Mimo wszystko w tym przypadku również da się poczynić oszczędności. We wpisie z marca 2013 roku, który ukazał się na blogu Jakoszczędzaćpieniądze.pl, Michał Szafrański proponuje e-papierosa jako tańszą alternatywę. Dokonuje także szczegółowych kalkulacji opłacalności takiego działania. Otóż takie urządzenie można zakupić za około sto złotych, chociażby na Allegro. Nie jest to oczywiście całość kosztów, ponieważ należy jeszcze doliczyć cenę olejku smakowego oraz grzałek do e-papierosa. W przypadku płynu szacuje się zużycie na poziomie czterdziestu czterech złotych miesięcznie, a koszt grzałek wynosi ok. dziewięć złotych. Podliczając wszystkie koszty, e-papieros kosztowałby osiemset osiemdziesiąt złotych w pierwszym roku użytkowania. Jest to więc kwota o wiele niższa niż ta, którą zwykle wydają palacze tradycyjnych papierosów.

Zanim zaczniesz inwestować naucz się prowadzić budżet domowy. Wyobraź sobie dużą firmę bez biznesplanu , która bierze się za inwestowanie.  Zapraszamy do naszego Poradnika dla osób pragnących oszczędzać i dowiedzieć się jak zarządzać finansami osobistymi , poniżej link :

https://ksiegarnia.pwn.pl/Oszczedzanie-pieniedzy.-Poradnik-w-100-praktyczny

 

Warto pamiętać, że złe nawyki to nie tylko nałogi, takie jak papierosy czy alkohol. Dla kogoś takim przyzwyczajeniem pochłaniającym oszczędności może być jedzenie fast foodów, a dla innej osoby – 30 minutowe  prysznice. Każdy z tych nawyków generuje koszty, które dodane do siebie potrafią powiększyć nasz rachunek o setki, a nawet tysiące złotych. Jeśli więc nie potrafimy całkowicie zrezygnować z tego typu przyzwyczajeń, to warto chociażby pomyśleć o ich ograniczeniu.

 

Autor: Kinga Kosecka

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/papierosy-popielniczka-pieni%C4%85dze-621344/