Howard, ojciec Warrena Buffeta, urodził się w 1903 roku.

Często czuł się gorszy od rówieśników ze szkoły. Nosząc ubrania po starszych braciach, wstydził się przebywać w pobliżu swoich bogatszych kolegów. Ze względu na pochodzenie uważał siebie za wyrzutka. Na uczelnię uczęszczał z dziećmi miejscowej elity, m.in. bankierów, hodowców bydła, właścicieli domów towarowych czy browarów. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo musiał czuć się niedowartościowany w takim towarzystwie.

Mimo wszystko Howardowi udało się ukończyć studia dziennikarskie, po których rozpoczął pracę w gazecie uniwersyteckiej „Daily Nebraskan” jako dziennikarz sportowy. W redakcji gazety poznał swoją przyszłą żonę i matkę Warrena, Leilę Stahl. Co ciekawe, Leila podjęła tę pracę głównie po to, by znaleźć męża.

Zapraszamy także do wysłuchania audiobooka “Warren Buffett i Philip Fisher. Selekcjonuj jak mistrzowie. Ocena firmy 15 kroków”.

Ojciec Leili, John Stahl, był inspektorem szkolnym, który przemierzał Nebraskę w zaprzęgu konnym. Z żoną Stellą miał trójkę dzieci: wspomnianą już Leilę, Bernice oraz Mariona. Babcia Warrena, Stella, przeżyła załamanie nerwowe, w związku z czym nie mogła zajmować się rodziną. Do końca życia przebywała w ośrodku dla ludzi psychicznie chorych. W związku z chorobą żony John musiał porzucić pracę. Choć potrzebował dodatkowych pieniędzy, to musiał sam całą zajmować się całą rodziną. Aby móc pracować w domu, przejął gazetę „Cuming County Democrat”. Leila miała wtedy 5 lat.

Te doświadczenia wiele nauczyły dzieci Johna. Dzięki nałożonym obowiązkom domowym stawały się one coraz bardziej odpowiedzialne. Matka Warrena Buffeta pomagała nawet przy pracy w gazecie. Układając czcionki do druku, nauczyła się czytać. Mając 11 lat, potrafiła posługiwać się prasą drukarską.

Howard, ojciec Warrena, choć kochał pisanie, to niestety nie zarabiał wiele. W związku z tym podjął decyzję o zmianie pracy, aby zarabiać większe pieniądze. Zatrudnił się jako agent ubezpieczeniowy. Już na początku 1928 roku Howard i Leila doczekali się pierwszego dziecka, córki Eleonore, a następnie w 1930 roku urodził się Warren. Gdy Warren miał 3 lata, na świat przyszła kolejna siostra – Roberta.

Co ciekawe, dziennikarstwo miało stać się później ważnym aspektem życia również Warrena Buffeta, który wielokrotnie inwestował w spółki z tej branży oraz sam miał lekkie pióro. Jego listy akcjonariuszy zawierają nie tylko cenne przemyślenia, ale też napisane są w barwny i charakterystyczny dla niego sposób.

Autorzy: Michał Włodarski, Łukasz Tomys

Zapraszamy także do wysłuchania audiobooka “Warren Buffett i Philip Fisher. Selekcjonuj jak mistrzowie. Ocena firmy 15 kroków”.

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warren_Buffett_in_2010.jpg