Każdy wyjazd związany jest z ponoszeniem kosztów. Bezsensowne byłoby jednak zrezygnowanie z wyjazdu na urlop lub nawet weekend z rodziną czy znajomymi z tego powodu. Takie przyjemności, mimo że kosztowne, są bardzo potrzebne. Pomagają zachować dobry nastrój i dają energię do działania po powrocie.

Decydując się na wyjazd, warto zaplanować kilka spraw z wyprzedzeniem. Przede wszystkim, gdy korzysta się z transportu publicznego, warto kupić bilety jak najwcześniej. Przewoźnicy często oferują zniżki dla zapobiegawczych pasażerów. Dla przykładu – PKP Intercity oferuje zniżkę wynoszącą aż 30% ceny biletu, jeżeli zarezerwuję się go z około miesięcznym wyprzedzeniem. Przy dalekiej podróży taka zniżka może stanowić całkiem pokaźną sumę. Dla przykładu – bilet na pendolino z Gdańska do Krakowa standardowo kosztuje 199 zł. Jeżeli jednak kupi się ten sam bilet z miesięcznym wyprzedzeniem, to jego koszt wyniesie 139,30 zł. Przy przejeździe w obie strony można zaoszczędzić aż 120 zł, czyli całkiem sporo.

Szczególnie korzystne może okazać się kupno biletu lotniczego ze znacznym wyprzedzeniem. Niezależnie od wyboru – tanich czy tradycyjnych – linii lotniczych warto przejrzeć oferty z wyprzedzeniem co najmniej kilku miesięcy. Sporą oszczędność może przynieść zaplanowanie podróży poza sezonem letnim. Najtańsze bilety lotnicze można kupić w październiku, listopadzie, lutym, marcu i kwietniu. Dodatkowo, jeżeli planuje się podróż w środku tygodnia, to istnieje szansa, że bilety będą tańsze. Kolejną rzeczą, jaką można zrobić, aby zaoszczędzić na locie, jest wybór lotniska peryferyjnego. Oczywiście, oznacza to dłuższy dojazd, ale oszczędność może być znacząca. W wielu miejscach funkcjonują firmy przewozowe, które również przy odpowiednio wcześniejszej rezerwacji oferują atrakcyjne ceny.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Na pewno dla większości osób nie jest tajemnicą, że wybór kraju, w którym będziemy lądować, również ma wpływ na cenę biletu. Najdroższe są bilety do miejsc najbardziej turystycznie eksploatowanych, a najtańsze do takich, które uchodzą za loty pracownicze. Wśród tych ostatnich można wymienić miasta, takie jak: Londyn, Manchester, Oslo, Helsinki czy Sztokholm. Oczywiście, nie są to miejsca, w których można się wylegiwać na plaży, ale mogą stanowić one interesujący wybór na spędzenie tam urlopu. Miłośnicy historii, muzeów i zabytkowego budownictwa na pewno nie będą się w nich nudzić. Każdemu należy się wypoczynek, a jeżeli chce się ograniczyć koszty do minimum, to warto wziąć pod uwagę miejsca mniej popularne wśród turystów.

Na koniec należy dodać, że rzadko zdarza się, żeby ceny u pośredników sprzedających bilety lotnicze były niższe niż bezpośrednio w liniach lotniczych. W związku z tym, żeby kupić jak najtańsze bilety, trzeba przeglądać oferty poszczególnych przewoźników. Oczywiście, zajmie to dużo więcej czasu, ale też pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Podsumowując – aby odbyć tanią podróż, trzeba wykonać solidne zadanie domowe i poświęcić sporo czasu na planowanie i przeglądanie ofert. Jednak osoba, która zdecyduje się na podjęcie takich kroków, może liczyć na to, że jej wycieczka będzie nawet kilkukrotnie tańsza niż osoby, która nie była na tyle pracowita, a podróżuje do tego samego miejsca.

Autor: Mateusz Sawicki

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/poci%C4%85g-lokomotywa-podr%C3%B3%C5%BCy-1728537/