Przedstawiamy dwie kolejne techniki skutecznego negocjowania ceny nieruchomości.

Rambo

Podczas negocjacji z użyciem techniki “rambo” jedna ze stron zachowuje się agresywnie i nie daje wyboru oponentowi. Zazwyczaj w tym przypadku nie ma możliwości, aby obie strony wyszły zwycięsko z tego starcia. Przykładami takich sytuacji są strajki związków zawodowych lub manifestacje górnicze.

Choć zazwyczaj sprawa wydaje się z góry przegrana, to nie należy rezygnować z negocjacji. Trzeba jednak pamiętać, że spełnienie żądań agresywnych kontrahentów, może doprowadzić do wzrostu ich wymagań. Dlatego w tym przypadku należy szczególnie pamiętać, aby nie odsłaniać od razu swoich kart. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na szali stoi  życie nasze lub naszych najbliższych, na przykład podczas napadu rabunkowego. Wówczas nie warto negocjować z osobą, która ma broń w ręku. Ponoć najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest szybkie spełnienie żądań napastnika i niepatrzenie mu w twarz.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Zmiana biegów

Technika ta jest bardzo trudna dla negocjatora i jednocześnie sprawia spory kłopot osobie, z którą rozmawiamy. Może doprowadzić ją do silnej irytacji. Polega ona na ciągłej zmianie tematu bez wprowadzania żadnych ustaleń. Metoda ta może także przyjąć formę presji czasowej, której następnie nie będziemy respektować. Przykładem może być poinformowanie naszego kontrahenta na początku negocjacji o tym, że musimy koniecznie zakupić daną rzecz w ciągu dziesięciu minut. Po upływie określonego czasu, jednak nie zwracamy na to uwagi i kontynuujemy rozmowę.

Odmianą tej taktyki jest zmiana nastawienia do naszego rozmówcy, jednak jest ona przeznaczona dla bardziej doświadczonych negocjatorów. Polega ona na byciu kontrahentem otwartym i nastawionym na kompromis. Następnie przyjazna osoba powinna niespodziewanie zmienić się we wrogo nastawionego przeciwnika. Ma to na celu doprowadzenie do całkowitej dezorientacji naszego rozmówcy. W przypadku tej techniki należy jednak bardzo uważać, aby nie przekroczyć pewnej granicy i nie stracić szansy na porozumienie.

Autor: Kinga Kosecka, Łukasz Tomys

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/biznesu-praca-biurowa-transakcja-3152586/