Kontratak kelnerów i jakieś taśmy to nie największy problem Prawa i Sprawiedliwości. Jest nim… no właśnie, jak mawiał Bill Clinton “Gospodarka głupcze”… O tym JESZCZE nie usłyszycie ani w TVP ani w TVN (co dziwne, bo jest to negatywny temat do eksploatacji dla opozycji ). Polski przemysł kolejny miesiąc z rzędu hamuje i zbliża się do granicy 50 punktów, uważanej za umowną granicę między rozwojem a recesją w produkcji przemysłowej. Choć produkcja przemysłowa w XXI wieku stanowi niewielki odsetek PKB, który opiera się głównie na usługach, to jednak praktyka pokazuje, że ma ona daleko idący wpływ na całość gospodarki i z reguły nadaje ona ton całości. Przykładowo w 2016 roku, wzrost PKB wyniósł 2,7%, przy odczytach PMI, które możecie zobaczyć na załączonym wykresie.

Czy to wina złej polityki rządu PiS ? Nie, ani annualizowany wzrost PKB o 5% w niektórych miesiącach 2018 roku, ani obecne ostre hamowanie to nie w decydującej mierze zasługa, czy wina rządu. Wcześniej notowaliśmy szczyty koniunktury na całym świecie, a od kilku miesięcy zwalnia gospodarka na całym świecie (choć u nas szczególnie ostro). Dołek cyklu dopiero za kilka miesięcy (raczej nie za 2-3 miesiące, tylko później).

Polski wzrost PKB może spowolnić do +1% lub nawet zamienić się w lekką recesję, a to już oznaczać będzie ogromną dziurę budżetową w 2019 roku i poważne kłopoty przed następnymi wyborami parlamentarnymi… Elektorat chce podwyżek pensji (np. policjanci, nauczyciele) , a nasze państwo nawet przy wzroście PKB o 4% notuje deficyt budżetowy. Aż 13 krajów europejskich odnotowało w 2017 roku nadwyżkę w budżecie, w tym sąsiadujące z nami : Niemcy i Czechy.

Jaki widać na wykresach (źródła stooq i markit) , globalny PMI jeszcze nie dotarł do granicy 50 punktów, gdzie można szukać pierwszego punktu “odbicia”. (Przynajmniej tam bywał w przeszłości)

 

Gdy tam dotrze, w Polsce PMI może już być na poziomie 48 punktów jeśli obecna tendencja się utrzyma. Polska giełda już od dawna konsekwentnie zniżkuje… (szeroki Wig od I kwartału 2018 roku czyli wtedy gdy zaczął zniżkować PMI)

, co pokazuje , że GPW to nie znowu takie kasyno, gdzie rządzi przypadek… na pewno nie w długim terminie. Wtedy rządzi cykl koniunkturalny i fundamenty poszczególnych spółek. Dobra wiadomość jest taka , że w warunkach silnego spowolnienia łatwo będzie można znaleźć wspaniałe okazje inwestycyjne !

Wykresy : 

https://www.markiteconomics.com/Survey/PressRelease.mvc/61641e1b9699423d9a0303aff0e71822

https://stooq.pl/q/?s=pmmnpl.m

https://stooq.pl/q/?s=wig&c=5y&t=l&a=lg&b=0

 

Zdjęcie : 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Afera_pods%C5%82uchowa_w_Polsce#/media/File:Restauracja_Sowa_i_Przyjaciele_w_Warszawie.JPG