Ostatnio na naszej stronie pojawił się artykuł dotyczący oszczędności, jakie możemy poczynić związku ze świadomym korzystaniem z wody. Pozostajemy w tym temacie.

Jak zauważa Michał Szafrański w artykule opublikowanym na stronie jakoszczedzacpieniadze.pl: “2 litry wody wypijanej codziennie może nas kosztować tylko 8,37 zł rocznie lub aż 2700 zł rocznie – wszystko zależy od opakowania, w którym zostanie dostarczona”. Jest w tym wiele prawdy. W pierwszym przypadku podano koszt 730 litrów wody z kranu, zaś w drugim – koszt takiej ilości, ale nabywanej w butelkach o pojemności 0,33 litra kosztujących 1,22 zł za sztukę.

Joanna Dobosiewicz w artykule opublikowanym we wrześniu 2017 roku na portalu Business Insider napisała, że w 2016 roku średnio w polskim gospodarstwie domowym kupiono prawie 220 litrów wody butelkowanej.

Co tak naprawdę wpływa na koszt wody butelkowanej? Jednorazowe opakowanie oraz koszty, które wiążą się z jego dystrybucją, magazynowaniem czy też promocją. Znacznie podwyższają one cenę produktu.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Aby zaoszczędzić, jednorazową butelkę zastąpić można butelką wielorazową, w której korku znajduje się wymienny filtr. Przykładowo w butelkach o pojemności 550 ml firmy Bobble można przefiltrować ok. 165 litrów wody. Cena takiej butelki wynosi ok. 50 zł, zaś za dodatkowy filtr zapłacimy ok. 30 zł. Mając na względzie to, że tego typu butelkę wymieniamy, według zaleceń producenta, raz na rok, to finalnie jednostkowy koszt litra wody – wraz z wodą, którą nalewamy do niej z kranu – wyniesie 26 groszy. Tym samym jest to pięciokrotnie mniej niż w przypadku butelek półtoralitrowych i dziesięciokrotnie mniej niż w przypadku jednorazowych butelek półlitrowych.

Inny sposób na oszczędzanie to filtry wielostopniowe, które instaluje się pod blatami kuchennymi. Za pomocą filtru trójstopniowego, np. firmy Aqua Filter, jednostkowy koszt litra przefiltrowanej wody wynosi 10 groszy. Warto jednak zauważyć, że nawet najtańsza woda z filtra jest i tak kilkanaście razy droższa od zwykłej  wody kranowej. Cena metra sześciennego wody wynosi średnio 12 zł. W związku z tym litr wody kosztuje niewiele ponad 1 grosz.

Woda z miejskich wodociągów w największych polskich miastach, takich jak Białystok, Gdańsk, Łódź, Kraków, Lublin czy Warszawa – według oficjalnych badań – jest wodą, która nadaje się do bezpośredniego spożycia. W związku z tym mieszkańcy tych aglomeracji spokojnie mogą pić wodę z kranu bez obaw o swoje zdrowie. Aby poprawić jej walory smakowe, do szklanki z wodą możemy dodać trochę świeżego, niesłodzonego soku lub plasterek cytryny czy limonki. Z pewnością  będzie to zdrowsze i wielokrotnie tańsze rozwiązanie niż woda smakowa z dodatkiem cukru.

Ostatnio mówi się o tym, że woda butelkowana zawiera dużo plastiku w składzie, co jest niekorzystne dla zdrowia. Ponadto picie płynów w opakowaniach generuje duże ilości śmieci, co nie tylko oznacza problem dla środowiska, ale też stanowi prozaiczne obciążenie dla nas samych: zmusza nas do poświęcania czasu w celu wyniesienia pustych butelek do kontenera. Czas pochłaniają także wyjazdy na zakupy i targanie wody z samochodu do mieszkania. Co więcej, jeśli do sklepu pojedziemy samochodem, to będzie on wydzielał spaliny, które powodują zanieczyszczanie środowiska. To samo dotyczy wcześniejszego transportu wody od producenta do sklepu. Zatem powodów, dla których warto używać wody z wodociągów  jest mnóstwo. Transport wody butelkowanej i cały przemysł związany z jej produkcją poddawany jest coraz większej krytyce przez różne organizacje ekologiczne.

Autor: Kinga Kosecka, Mateusz Sawicki

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/butelka-woda-mineralna-butelka-wody-2032980/