Ecodriving to  jazda ekonomiczna, która potrafi zmniejszyć koszty spalania aż do dwudziestu procent, jeśli weźmiemy pod uwagę normalną jazdę.

Wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, jeśli wcześniej jeździliśmy agresywnie, bo wynosi od trzydziestu do czterdziestu procent. Stosując się do zasad „ecodrivingu”, nie tylko zatrzymamy więcej gotówki w portfelu, ale także będziemy mieć dobry wpływ na środowisko naturalne.

Aby jazda była rzeczywiście ekologiczna, należy stosować kilka zasad. Przykładowo pozycja za kierownicą może wpłynąć na spalanie paliwa.  Należy usiąść w taki sposób, by klatka piersiowa była w odległości około 35 cm od kierownicy, bowiem wtedy najłatwiej będzie nią operować przy skrętach. Po drugie, jeśli dojdzie do wypadku drogowego, poduszka powietrzna nie zrobi nam krzywdy.

Należy również zwrócić uwagę na rozruch. W szczególności zimą wielu kierowców uruchamiając pojazd, pozostawia go na wolnym biegu i zaczyna odśnieżać auto. Wpływa to negatywnie na silnik – znacznie lepiej jest wprawić auto od razu w ruch.

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Zgodnie z zasadami ecodrivingu należy osiągać dozwoloną prędkość przy możliwie jak najwyższym biegu. Kluczową zasadą jazdy ekologicznej jest również hamowanie biegami. Jednak wymaga ono umiejętności przewidywania sytuacji na drodze. Jeżeli w odległości kilkuset metrów zobaczymy zapalające się czerwone światło, to musimy stopniowo zmieniać bieg na niższy, gdyż dzięki temu oszczędzamy układ hamulcowy. Co więcej, odcinamy dopływ paliwa do silnika, ponieważ auto toczy się mimowolnie siłą pędu podtrzymującą pojazd w ruchu. Ta zasada nie dotyczy starszych aut wyposażonych w układ gaźnikowy.

Ekonomiczna jazda wiąże się również z możliwością szerszej oceny sytuacji, aby móc jak najszybciej, ale łagodnie, zareagować. Należy zatem zachować duży odstęp od samochodu jadącego przed nami i pogodzić się z tym, że jesteśmy wyprzedzani. Co więcej  należy pozbyć się z auta zbędnego balastu i wyrzucić z bagażnika wszystko to, co jest niepotrzebne. Przykładowo dodatkowe 20 kilogramów podnieść może spalanie nawet o 0,2 litra na sto kilometrów. Należy również ruszać płynnie i możliwie jak najszybciej zmieniać bieg na wyższy. Dzięki powyższym zasadom można zaoszczędzić nawet 25 zł na każde przejechane 100 kilometrów.

Autor: Kinga Kosecka, Mateusz Sawicki

Zapraszamy także do wykładu audio “Inwestowanie w nieruchomości. Poradnik w 100% praktyczny” oraz do e-booka. Tutaj możesz pobrać bezpłatną próbkę.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/samoch%C3%B3d-ruchu-cz%C5%82owiek-1149997/