Jednym ze sposobów walki w nieśmiałością i komunikowanie się z otoczeniem było dla Wozniaka organizowanie kawałów. Za pomocą humoru potrafił zjednywać sobie ludzi.

Skonstruował na przykład syrenę, który przypominała dźwiękiem tę policyjną. Załączał ją na zajęciach, na których uczniowie pracowali z symulatorami jazdy i obserwował kto i jak zareaguje na sygnał. Pomysł Wozniaka z pewnością dodał realizmu symulatorowi jazdy, a jego rówieśnicy nie wiedzieli jak zareagować na sygnał. Nikt nie zorientował się, że to żart Wozniaka.

Przez niektóre z kawałów spotkały go surowe konsekwencje lub nawet problemy natury prawnej. Tak było w przypadku głupiego żartu z bombą, a dokładnie elektronicznym metronem, czyli sprzętem, który nadaje tempo gry na pianinie. Historia urosła już do miana legendy i jest często opisywana przez media w biogramach Wozniaka, który był wtedy uczniem dwunastej klasy.

Posłuchaj naszego audiobooka z historią Steve’a Wozniaka: https://www.gandalf.com.pl/e/steve-wozniak-geniusz-apple-biografia/

Otóż elektroniczny metronom wydawał dźwięk podobny do tykania bomby. Wozniak okleił zużyte baterie taśmą klejącą, tak aby przypominały ładunek wybuchowy i zostawił przy na nich kartkę z napisem, że to materiał łatwo wybuchający. Następnie cały zestaw umieścił w szafce kolegi. Co więcej, metronom „uzbroił” w tak zwany opornik nastawny, tak, aby w przypadku, gdy ktoś otworzy szafkę, zaczął tykać szybciej.

Plan się nie powiódł, Wozniak został nakryty i zatrzymany przez policję. Kolejną noc spędził w zakładzie zamkniętym gdzie, jak opowiadał dziennikarzowi z “The Times”, wykorzystał czas najlepiej jak potrafił, ucząc siedzących w poprawczaku chłopaków… jak robić kawały strażnikom. Między innymi podłączył przewód elektryczny zasilający lampę do krat. Gdy strażnik ich dotknął czekała go nieprzyjemna niespodzianka.

Autorzy: Wojciech Kowalczyk i Łukasz Tomys

Źródło zdjęcia: https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Steve_Wozniak_(37619872476).jpg

Posłuchaj naszego audiobooka z historią Steve’a Wozniaka: https://www.gandalf.com.pl/e/steve-wozniak-geniusz-apple-biografia/