Na życie Warrena znaczny wpływ miały zainteresowania jego ojca. Buffett przesiadywał w pracy Howarda, w budynku Omaha National Bank.

Książki znajdujące się w biurze ojca sprawiły, że zaczął interesować się giełdą. Zapoznawał się z mechanizmami działania rynków finansowych, czytając wspomniane książki oraz kolumny „The Trader” w gazecie pt. “Barron’s”. Ponadto udawał się ze starszymi krewnymi, tj. Ernestem Buffetem oraz Johnem Barberem, do Harris Upham & Co. Przedwcześnie dojrzały pod względem intelektualnym Warren nie zawsze dogadywał się z rówieśnikami, ale za to uwielbiał spędzać czas z dorosłymi. To właśnie w tym miejscu poczuł prawdziwy klimat panujący na giełdzie poprzez obserwowanie paska – Trans-Lux – wyświetlającego ceny akcji. Oczarowany Warren wpatrywał się w elektroniczny wyświetlacz i zapragnął, by w przyszłości wiedzieć jak najwięcej o rynku papierów wartościowych. Marzył o zdolności przewidywania przyszłych cen akcji.

Już w tym okresie Warren poczynił pierwsze spostrzeżenia dotyczące psychologii inwestowania. Zauważył sprzeczność cech Ernesta i Johna. Jeden z nich był niepoprawnym optymistą, a drugi – skrajnym pesymistą. Obydwaj niemal zawsze się mylili.

Zapraszamy także do wysłuchania audiobooka “Warren Buffett i Philip Fisher. Selekcjonuj jak mistrzowie. Ocena firmy 15 kroków”.

Każde dziecko Howarda po skończeniu 10 lat było zabierane przez niego na wschodnie wybrzeże do Nowego Jorku. Był to swego rodzaju rytuał. Warren już przed wyjazdem wiedział, co będzie chciał robić. Miał trzy życzenia. Jednym z nich, była chęć zobaczenia firmy Scott zajmującej się monetami i znaczkami pocztowymi. Warren chciał zwiedzić również firmę Lionel Train Company. Jednak jego najskrytszym marzeniem były odwiedziny nowojorskiej siedziby giełdy. Pobyt ten wywarł na nim ogromne wrażenie. Styl życia ludzi przebywających w New York Stock Exchange, sprawił, że Warren doszedł do wniosku, że zarabia się tu ogromne pieniądze.

Na Wall Street Buffetowie poznali doradcę z banku Goldman Sachs – Sidneya Weinberga. Pomimo że pracownik banku nie znał ich wcześniej, poświęcił im dużo czasu, opowiadając różne ciekawostki o giełdzie, a nawet zapraszając do siedziby Goldmana. Podczas lunchu na giełdzie papierów wartościowych Howard i Warren spotkali holenderskiego członka giełdy Ata Mola. Po zjedzonym posiłku do członka giełdy podszedł mężczyzna, który na miejscu wyrabiał papierosy na życzenie. Holender mógł wybrać sobie aromat tytoniu do skręcanego papierosa. Sytuacja ta wywarła na Warrenie ogromne wrażenie. Rozmyślał wtedy nad tym, ile pieniędzy muszą zarabiać ludzie pracujący na Wal Street, skoro mogą pozwolić sobie na wydawanie pieniędzy na określony smak papierosów. Dodatkowo poczucie luksusu u Warrena wywołały fontanny, siedziby tych firm oraz dostrzegalna wszędzie masa pieniędzy.

Zmotywowany Warren po powrocie z Nowego Jorku zatopił się w lekturze książki pt. “One Tousand Ways To Make $1000” autorstwa M.C. Minaker. Wywarła ona na nim ogromne wrażenie. Warren pomnożył 1000 metod przez 1000 $ i zauważył, że pojawiła się przed nim możliwość zarobienia 1 000 000 $. W książce tej znajdowały się głównie proste sposoby. Dzięki niej dowiedział się o procencie składanym. Znajdowały się w niej również pewne wyliczenia. Osoba korzystająca z procentu składanego 10% przy wkładzie 1000 $ po pięciu latach będzie miała kwotę większą niż 1600 $, a po 10 latach – większą niż 2600 $. Po 25 latach będzie to suma ponad 10800 $. Warren porównywał takie gromadzenie i pomnażanie środków pieniężnych do toczenia kuli śniegowej.

Autorzy: Michał Włodarski, Łukasz Tomys

Zapraszamy także do wysłuchania audiobooka “Warren Buffett i Philip Fisher. Selekcjonuj jak mistrzowie. Ocena firmy 15 kroków”.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/plama-wykres-komputer-danych-1853262/