Żadnej inwestor w historii nie zgromadził takiej fortuny. W 2018 roku jego majątek wyceniony był na blisko 85 miliardów dolarów co czyniło go trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Obok Billa Gatesa jest on zarazem jednym z największych filantropów naszych czasów.

Smykałka do interesów od dzieciństwa

Warren Buffett od najmłodszych lat wiedział, że chce być bogaty. Zdawał sobie sprawę, że aby jego marzenie się ziściło, musi ciężko pracować. Od najmłodszych lat miał smykałkę do interesów. Zajmował się sprzedażą gum do żucia i puszek Coca Coli w okolicy, oraz przekąsek i napojów na rozgrywkach sportowych. Rozwoził także gazety. W pewnym momencie miał na koncie doręczonych pół miliona gazet! Co ciekawe, w dorosłym życiu nadal będzie będzie bogacił się na tych produktach. Przy czym sprzedaż detaliczną zamienił na kupowanie akcji, takich firm jak Wrigley czy Coca-Cola Company.

Ponoć powiedział swojemu koledze, że jeśli nie będzie milionerem w wieku 30 lat, to skoczy z wieży zegarowej w Omaha.

Gdy Warren miał 10 lat, jego ojciec zabrał go na wycieczkę do Nowego Jorku, gdzie odwiedzili Wall Street. Blichtr nowojorskiej giełdy utwierdził go w jego postanowieniu bycia milionerem. Doszedł też do wniosku, że to właśnie inwestowanie może go przybliżyć do zdobycia fortuny. Przygodę z giełdą rozpoczął w wieku 11 lat. Od prawie ośmiu dekad jest czynnym inwestorem na rynku.

Milion do 30-tki

W dążeniu do pieniędzy nie uciekał się do makiawelicznych sztuczek, ale oszczędzał każdy zarobiony grosz. Nie oznacza to jednak, że zawsze działał zgodnie z prawem. W młodości zdarzały mu się kradzieże, a nawet wtargnięcie na teren prywatny. Wszystkiemu przyświecał cel wyższy – posiadanie na koncie kwoty siedmiocyfrowej w wieku trzydziestu lat.

W osiągnięciu tego celu pomogło mu konsekwentne trzymanie się zasad jego mentora, Benjamina Grahama. W wieku 19 lat Warren po raz pierwszy zetknął się z książką „Inteligentny inwestor” autorstwa Grahama, co na zawsze odmieniło jego życie. W niniejszej publikacji pokażemy jak Buffett dojrzewał pod względem biznesowym, przechodząc 4 kluczowe etapy wg klasyfikacji Roberta Kiyosakiego : pracownik etatowy, samozatrudniony, a wreszcie przedsiębiorca zatrudniający innych i inwestor.

Autor: Łukasz Tomys, Justyna Jaciuk, Michał Włodarski

Historia Buffetta może okazać się inspirująca nawet dla tych osób, którym nigdy wcześniej nawet przez myśl nie przeszło założenie własnej firmy. Zakup biografię inwestora naszego autorstwa w Audiotece lub w Empiku. W abonamencie Empik GO biografia Warrena Buffetta jest dostępna za darmo.