Na jakie spółki stawiacie w 2021 roku? U mnie główny nacisk pójdzie w przyszłym roku na dwa sektory, które po kryzysie z 2008 roku już nigdy nie należały do ukochanych dla analityków. Chodzi o tzw. “starą gospodarkę” w Europie i USA. Paliwa i banki. .

Przykładowo cena/wartość księgowa Unicredit to 0,28, Deutsche Bank 0,3, a Santander 0,45. Dla laików: oznacza to, że firmy te wycenione są na 1/3 czy połowę wartości księgowej. Banki to sektor cykliczny, bardzo mocno traci podczas recesji, a jest silny w czasach wysokiego wzrostu gospodarczego.


Tymczasem w latach 2021-2022 oprócz uwalniania gospodarki od lockdownu, w ruch pójdzie 750 mld euro. Nawet jeśli Polska go zawetuje, to stworzą sobie fundusz bez nas. Temu wszystkiemu towarzyszy gigantyczny “dodruk” pieniędzy przez Europejski Bank Centralny. Jest więc szansa na to, że po tegorocznej, dziesięcioprocentowej recesji we Włoszech, Francji i Hiszpanii, zobaczymy dwa lata potężnego wzrostu PKB, po 10% rocznie. Gospodarki tych państw – napędzane przez turystów i popyt wewnętrzny – nie tylko wrócą do poziomów z 2019 roku , ale nawet ustanowią nowe rekordy “na sterydach”. Bo za takie można uznać fundusz 750 mld euro: PKB Hiszpanii to 1,2 bln euro, a mają otrzymać około 140 mld euro, czyli równowartość blisko 12% PKB! Oczywiście wiem, że to “pożyczone” pieniądze, nie zamierzam rozpoczynać dyskusji, czy takie programy pożyczania i stymulowania są potrzebne i dobre. W krótkim terminie powinny one doprowadzić gospodarkę hiszpańską czy włoską do gwałtownego wzrostu i chcę się podłączyć pod to, co się wydarzy w przyszłym roku. Osobiście uważam, że kursy wielu europejskich banków mogą wrócić do poziomu z 2017 roku, a to oznacza 80-100% wzrostu z obecnych poziomów. Moje zakupy to: Santander, Unicredit, Ing Group, Deutsche Bank, Credit Agricole, Societe Generale. Do tego ETF na europejskie banki. Wyceny amerykańskich banków nie przedstawiają się tak interesująco, bo nie było tam tak głębokiej recesji jak w Europie oraz nie ma tam ryzyka rozpadu strefy euro itp. czynników wpływających na wyceny. Z drugiej strony skala odreagowania w USA w latach 2021-2022 prawdopodobnie nie będzie tak wielka jak w naszej umęczonej przez lockdown Europie. W USA obostrzenia były znacznie mniejsze. Z amerykańskich banków mam niewielkie pakiety Bank of America, Jp Morgan, Wells Fargo i Citigroup. Liczyłbym raczej na 30-40% wzrostu, a nie 80-100% jak w Europie.


Jeśli chodzi o spółki paliwowe, które mają od 40 do 80% potencjału do poziomów z 2017-2018 roku: Shell, BP, węgierski Mol, polski Orlen (wiem, wiem… prezes Obajtek i te wszystkie dziwne ruchy spółki – ale to już chyba jest wliczone w niski kurs tych akcji :)), Exxon Mobil i Chevron. Mam też pozycję na rosyjskim indeksie RTS, bo zakładam, że ropa powróci do poziomu 50-55 usd za baryłkę.


Banki i paliwa będą w sumie stanowić blisko 20% portfela w 2021 roku 🙂 Do tego łącznie 3% portfela to Airbus i Boeing, 3% to Amrest, a kolejne 3% to akcje Fraport (port lotniczy Frankfurt nad Menem), po 1% akcje linii lotniczych Delta i United, więc jak widać mocno stawiam na koniec pandemii i powrót do normalności. Trzymajcie kciuki za dobry wynik 🙂 !

Ten tekst to informacja o tym w co ja osobiście inwestuję, a nie rekomendacja. Każdy z nas ma własny profil ryzyka, zobowiązania życiowe itd. Co do prognoz makro to wszystko jest możliwe, fundusz 750 mld euro może jednak nie powstać (zawsze jest jakieś niewielkie ryzyko), wirus może ewoluować, terroryryści mogą zdetonować ładunek nuklearny w Nowym Jorku czy Paryżu, a w Ziemię może uderzyć meteoryt. Na domiar złego, jeszcze może się pojawić wirus komputerowy, który wykasuje nam wszystkim stan rachunków maklerskich i kont oszczędnościowych 🙂 A osobom z kredytami wykasuje zobowiązania i dokonana się bezkrwawa rewolucja 😉


Przedstawione na stronie twojadrugapensja.pl treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Autor strony twojadrugapensja.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne czytelników, widzów i słuchaczy, Autor strony twojadrugapensja.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na stronie. Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a wpisy są jedynie wyrazem osobistych poglądów ich autora/autorów. Publikowane w serwisie treści nie spełniają wymogów, które stawia się rekomendacjom w rozumieniu wspomnianej ustawy: nie określają ryzyka finansowego, nie zawierają wyceny żadnego instrumentu finansowego. Z tego względu twojadrugapensja. pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za inwestycyjne decyzje podjęte w oparciu o lekturę zawartych w nim treści. Przede wszystkim nie wskazuje konkretnych spółek w które warto zainwestować, oraz nie zachęca do zostania inwestorem i prób pomnażania kapitału na rynkach finansowych.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

Post pojawił się 1 grudnia 2020 roku na naszym Fanpage’u.

Zachęcamy Was do odwiedzania naszej grupy na Facebooku, gdzie będą pojawiać się screeny tego jak wyglądają stopy zwrotu na poszczególnych spółkach amerykańskich i europejskich.

https://www.facebook.com/groups/362559697512273