Pytaliście mnie kiedyś o strategię wyjścia z inwestycji, czyli o to kiedy będzie dobry moment, żeby zacząć sprzedawać akcje spółek cyklicznych (banki, motoryzacja, sektor paliwowy)…

W moim przypadku czekałem na szczepienia (ich efekty), wiosenno-letnią pogodę, która przyniesie spadek liczby zachorowań. Do tego ze względu na dużą liczbę osób, które przeszły chorobę poprawiła się – do pewnego stopnia – odporość zbiorowa. W USA, to już się dzieje, gospodarka za Oceanem rośnie w zawrotnym tempie (PMI bliski 60 punktów!), więc bardzo małymi krokami zaczynam sypać amerykańskimi akcjami 😉. Dzisiaj sprzedałem połowę Citigroup, Wells Fargo i Exxon Mobil. Naprawdę dały solidnie zarobić w 2021 roku: po 15-25% w dwa miesiące! Miejmy nadzieję, że jeszcze trochę w USA urośniemy pod przegłosowanie przez senat gigantycznego pakietu stymulacyjnego Bidena (1,9 bln usd – odpowiednik 10% PKB USA!) i wtedy chciałbym wysypać się z większości akcji amerykańskich spółek cyklicznych.

Akcje firm takich jak Facebook, Nike, Starbucks, Coca Cola, Alphabet chcę trzymać do końca życia (o ile nic nie zmieni się w ich fundamentach). Nie ma chyba sensu ich sprzedawać, bo będzie trzeba zapłacić duży podatek od zysku. Co innego firmy paliwowe czy banki. Ich oczywiście nie ma sensu trzymać w długim terminie. Bo nie są to branże wzrostowe, a niekiedy są one wręcz schyłkowe (paliwa/węgiel). W większości spółki cykliczne w USA wróciły już do swoich poziomów “przed-pandemicznych”. Świetnie było zarobić na nich kilkadziesiąt procent, a niekiedy nawet ponad 100 procent w rok (np. na Goodyear 130%) ! Ale teraz wolę już się z nich wycofać skoro sytuacja się normuje i nie ma już czego odreagowywać, skoro jest “dobrze”, czy wręcz świetnie, gdy chodzi o tempo wzrostu PKB.

Jeśli chodzi o spółki europejskie, to tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jak mówi prezydent Macron 😉 ;): “Trzeba jeszcze 4-6 tygodni poczekać”. Miejmy nadzieję, że od kwietnia restrykcje będą znoszone, gospodarka europejska nabierze tempa i będzie można z wysokimi zyskami sprzedać również akcje europejskich banków i firm paliwowych. A jeśli się okaże, że jesienią 2021 pojawią się nowe szczepy wirusa odporne na szczepionkę? Cóż, wtedy będzie gotówka na nowe zakupy i powtórkę całej tej “zabawy”… – choć taki scenariusz jest chyba dość mało prawdopodobny.

Przedstawione na stronie twojadrugapensja.pl treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Autor strony twojadrugapensja.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne czytelników, widzów i słuchaczy, Autor strony twojadrugapensja.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam umieszczanych na stronie.Treść niniejszego serwisu jest wyłącznie informacyjno-edukacyjna, a wpisy są jedynie wyrazem osobistych poglądów ich autora/autorów. Publikowane w serwisie treści nie spełniają wymogów, które stawia się rekomendacjom w rozumieniu wspomnianej ustawy: nie określają ryzyka finansowego, nie zawierają wyceny żadnego instrumentu finansowego. Z tego względu twojadrugapensja. pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za inwestycyjne decyzje podjęte w oparciu o lekturę zawartych w nim treści. Przede wszystkim nie wskazuje konkretnych spółek w które warto zainwestować, oraz nie zachęca do zostania inwestorem i prób pomnażania kapitału na rynkach finansowych.

Post pojawił się 2-go marca 2021 roku na naszym Fanpage’u.

Zachęcamy Was również do odwiedzania naszej grupy na Facebooku, gdzie będą pojawiać się screeny tego jak wyglądają stopy zwrotu na poszczególnych spółkach amerykańskich i europejskich.

https://www.facebook.com/groups/362559697512273