Drodzy czytelnicy Twojej Drugiej Pensji. Po dłuższym czasie przerwy melduje się Łukasz Tomys 🙂

Za nami trudny czas pandemii, który wszystkim dał się we znaki. Nie było łatwo. W moim przypadku szczególnie dał się odczuć/dał się we znaki problem zamykanych co jakiś czas szkół i przedszkoli – ze względu na trójkę moich dzieci. Wierzcie mi, że przebywanie z trójką pociech – choćby najwspanialszych  – w zamknięciu przez kilka dni to nie jest coś przyjemnego.  Do tego zamknięty basen, co sprawia, że naprawdę trudno złapać oddech, wyluzować się i spojrzeć na wszystko z dystansem. Pewnie tak jak wielu z Was, w ciągu ostatniego roku dowiedziałem się, że jestem w jakiś sposób uzależniony od sportu – choć wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy i traktowałem go bardzo rekreacyjnie. Oczywiście takie “problemy” to pseudoproblemy, nasi przodkowie parskaliby śmiechem gdyby usłyszeli te skargi.

Rok 2020 pokazał, że wyzwania  są szansą, jeśli się do nich podejdzie z odpowiednim nastawieniem – o tym skąd się go uczyć jeszcze wspomnę. Giełdowe spadki i następujące po nich odbicie wielu z nas pozwoliły zarobić. Był to czas wytężonej pracy przy wybieraniu spółek do portfela inwestycyjnego. Jego skład cały czas jest widoczny na naszej stronie www w zakładce “giełda”. Zapraszam do zapoznania się z całą serią wpisów Inwestowanie w czasach kryzysu – mamy teraz okazję po ponad roku od wybuchu pandemii spojrzeć na poczynione inwestycje chłodnym okiem i ocenić jakość tych działań. 

Inwestowanie na rynkach finansowych daje mocny zastrzyk gotówki, gdy pojawiają się okazje takie jak krach z początku 2020 rok, przede wszystkim jednak trzeba sobie zapewnić stały, stabilny dochód. Ostatnie kilka lat to w moim życiu przede wszystkim praca jako Wydawca. Tworzenie kolejnych publikacji, które ukazują się w formie audiobooków i ebooków, a w przyszłości również jako tradycyjne, drukowane książki. Przychód firmy w 2020 rok wyniósł blisko 250 tysięcy złotych (z czego 70% jest reinwestowane w kolejne projekty wydawnicze), a nasz zespół w ciągu ostatnich 3 lat rozrósł się z 3 do blisko 7 osób. Oczywiście nikt z nich nie siedzi zamknięty w biurze, każdy jest wolnym człowiekiem, który pracuje tak jak mu wygodnie. Część z nich prowadzi własne, jednoosobowe firmy. Niektórzy pracują przebywając przez większość czasu zagranicą w tak malowniczych krajach jak Francja czy Włochy. Największej satysfakcji dostarcza fakt, że często są to osoby lepsze ode mnie w tym fachu i mogę się od nich uczyć nowych rzeczy.

Praca przez ostatnie trzy lata przy kilkunastu tekstach związanych z inwestowaniem, biznesem, czy przy biografiach znanych przedsiębiorców i innowatorów dostarcza mi naprawdę niesamowitej satysfakcji, a przy okazji – mówiąc nieco bardziej na luzie – daje niezłego kopa motywacyjnego. 

Mam poczucie, że stopniowo zaczynam myśleć i działać stosując te same metody co opisywane przez nas postacie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nigdy nie dojdę do takiego poziomu jak Warren Buffett, Mark Zuckerberg czy nawet któryś z polskich miliarderów czy multimilionerów, ale wspaniale jest poczuć choć namiastkę tego życia, które oni prowadzą w biznesie. nerów, ale wspaniale jest poczuć choć namiastkę tego życia, które oni prowadzą w biznesie. To historie, które inspirują i życzę Wam Drodzy Czytelnicy, żebyście i Wy dali się ponieść tej fali inspiracji. Zachęcam Was – słuchajcie, czytajcie i oglądajcie, poszerzajcie horyzonty – każda wiedza procentuje 🙂 

Z  osoby samozatrudnionej, która większość czasu tworzy i redaguje teksty, staję się przedsiębiorcą. Oznacza, to  że przede wszystkim organizuję pracę innym ludziom, staram się by tworzyli produkty najwyższej jakości a przy tym czuli się komfortowo. 

Dowodem na mentalną zmianę jest dla mnie fakt, że kilka miesięcy temu zdecydowałem się założyć wydawniczą spółkę z o.o. z poznanym dzięki – jakże by inaczej – Twojej Drugiej Pensji kumplem! To 11 lat młodszy ode mnie informatyk Mateusz Lubiński, który licząc obecnie zaledwie 27 lat zarządza zespołem 10 osób w dużej firmie! Posiada kompetencje, których mi brakuje – więc doskonale się uzupełniamy. Nasz plan to tłumaczenie najciekawszych tekstów na języki obce i ekspansja zagraniczna. Skoro polskie  gry podbijają świat, to dlaczego nie miałoby być tak samo z naszymi audiobookami? 🙂 Platformy streamingowe sprawiają, że cały glob stanął przed nami otworem. Skąd pomysł na taki plan i eksport? – oczywiście z naszej serii Pierwszy Milion, którą redagowałem. Niektórzy mawiają, że  człowiek jest tym co je. Dla mnie od zawsze świat intelektualny był znacznie ciekawszy niż czysta biologia, więc wierzę, że człowiek jest przede wszystkim tym co czyta… tyle razy słuchałem i czytałem o polskich eksporterach gamingowych. Niektórzy zaczynali od handlu krążkami CD, a teraz budżety ich gier są większe niż w przypadku filmowej wersji sagi Władca Pierścieni. Chodzi tu nie tylko o CD Projekt ale też np. Techland, którego gry są niekiedy droższe w produkcji niż filmy z Hollywood! Dlaczego nie być kimś takim w mikroskali. Wszystko jest możliwe!

Nasz blog Twoja Druga Pensja, staje się odtąd częścią naszej spółki. Ze względu na ogrom obowiązków będę się pojawiał znacznie rzadziej pisząc do Was jakieś posty, ale przekazuję pałeczkę zaufanym osobom, w tym przede wszystkim wspomnianemu Mateuszowi.

Do naszego zespołu dołączają również Mateusz Wiatr i Bartek Ważny, których również poznałem przez bloga 🙂

Mateusz Wiatr – absolwent Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, alumn Akademii Liderów Rynku Kapitałowego (X edycja). Interesuje się inwestycjami, rynkiem kapitałowym, nowymi technologiami. Edukuje seniorów z zakresu finansów osobistych.

Bartłomiej Ważny – dziennikarz radiowy, lektor. Z wykształcenia archeolog, absolwent UMCS. Mieszka i pracuje w Lublinie. Inwestuje na GPW. Uczestnik kursów w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Poza godzinami pracy – fan gier planszowych i komputerowych.

Panowie pracują teraz nad nowością na naszym blogu – na razie (choć z trudem) nie mogę zdradzić co to. Dodam tylko, że możecie spodziewać się solidnej dawki wiedzy – szczególnie praktyki związanej z inwestowaniem 🙂

Zachęcam do obserwowania!

Łukasz Tomys