O podstawach inwestowania napisano już mnóstwo artykułów i książek. Ta wiedza zazwyczaj jest dostępna w Internecie za darmo. Jednak trzeba umieć oddzielić wartościowe materiały, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę, od materiałów marketingowych, które mają zachęcić Cię do założenia konta i wpłacenia swoich oszczędności, bo „produkt jest świetny” i „gwarantuje wysoką stopę zwrotu w krótkim czasie”. Zapraszamy do wysłuchania tego wartościowego 🙂

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestycjami to na początku chciałbym Cię przestrzec przed „inwestycyjnymi guru z Internetu” i „samozwańczymi ekspertami”. Zazwyczaj będą chcieli zarobić Twoim kosztem, wciskając Ci drogie okazje inwestycyjne lub z dźwignią (derywaty), a także udział w piramidach finansowych. Warto omijać szerokim łukiem oferty inwestycyjne, które są promowane hasłami „pewna stopa zwrotu” lub „gwarancja zysku”.

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie „Co to są inwestycje?”

W skrócie – inwestycje polegają na zaangażowaniu środków pieniężnych, aby w przyszłości uzyskać korzyści. 

Czyli angażujesz określoną kwotę pieniędzy na pewien czas, aby otrzymać „rekompensatę”, czyli stopę zwrotu z tytułu:

  • ryzyka, inwestując ryzykujemy środki,
  • inflacji, czyli ogólnego wzrostu poziomu cen w gospodarce,
  • upływającego czasu.

Podstawowym celem inwestowania jest zabezpieczenie pieniędzy przed wpływem inflacji, czyli spadkiem ich wartości w czasie.

Należy pamiętać, że nie każda inwestycja zakończy się zyskiem. Zawsze trzeba liczyć się
z ryzykiem niepowodzenia.

W co można inwestować?

Obecnie można inwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe, przedmioty kolekcjonerskie, surowce oraz kryptowaluty. W tym miejscu omówię w skrócie większość klas aktywów, dzięki którym pomnożymy swoje oszczędności. 

Akcje, czyli udziały w przedsiębiorstwach – kupując akcje stajesz się posiadaczem części firmy i przysługują ci takie prawa jak prawo do udziału w zyskach (jeżeli spółka wypłaca dywidendy) oraz prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy

Obligacje – są to papiery dłużne, które służą do udzielania pożyczek podmiotom – zaciągane są przez państwo (obligacje skarbowe), miasto, gminę (obligacje komunalne) lub firmę (obligacje korporacyjne).

Lokaty i depozyty bankowe – najprostsza forma inwestowania kapitału. Lokata to pożyczenie bankowi pieniędzy na sfinansowanie kredytów dla innych klientów. Otwarcie lokaty jest związane z zamrożeniem środków na ustalony czas.

Derywaty, czyli instrumenty pochodne, w których skład wchodzą m.in. kontakty terminowe (futures/forward) oraz opcje. Jest to instrument pochodny, czyli jego wartość opiera się na wartości innego aktywa, np. akcje, waluty, surowce, towary, a nawet stopy procentowe.

Fundusze inwestycyjne – forma zbiorowego inwestowania, majątek funduszu powstaje
z połączenia środków finansowych wszystkich inwestujących. Wpłaty są przeliczane na tytuły uczestnictwa, które wyrażają proporcjonalny  udział inwestorów w majątku danego funduszu.

ETFy, czyli pasywnie zarządzane fundusze – ich zasada funkcjonowania polega na naśladowaniu benchmarku  indeksu giełdowego, sektorowego lub surowcowego. 

Surowce, czyli surowce przemysłowe (np. ropa, miedź), metale szlachetne (np. złoto, pallad) i surowce rolnicze (np. zboże, kawa). 

Nieruchomości, czyli zakup nieruchomości w celu wynajmu długoterminowego/krótkoterminowego

Dzieła sztuki, antyki i alkohole – są to tzw. inwestycje emocjonalne, czyli zakup dzieł sztuki (np. obrazów, rzeźb), antyków (mebli), alkoholi (wino, whisky) z nadzieją, że w dłuższym terminie ich wartość wzrośnie.


Czym nie jest inwestowanie?

Inwestowanie nie jest spekulacją. 

Definicję spekulacji wytłumaczył Benjamin Graham, autor „Inteligentnego inwestora” – stwierdził, że spekulacja to “szaleńcza pogoń za możliwie dużym zyskiem w najkrótszym czasie”. Ta definicja najlepiej oddaje naturę spekulacji.  

Na „Twojej Drugiej Pensji” będziemy publikować materiały, które są stricte poświęcone inwestowaniu, a nie spekulowaniu. 

W tym miejscu wstrzymam się z kolejnymi definicjami i teorią. Przejdźmy do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. 

Jak rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem?

Książki:

Dotychczas przeczytałem wiele książek z zakresu inwestowania i zarządzania finansami osobistymi. Zanim rozpoczniesz przygodę z inwestowaniem warto przeczytać kilka książek, dzięki którym zrozumiesz niektóre procesy i sytuacje mające miejsce na rynku kapitałowym. Poniżej przedstawiam te książki, które zapadły w pamięć.

„Inteligentny inwestor” Benjamin Graham – najlepsza książka o inwestowaniu. Autor jest twórcą idei inwestowania w wartość. Pierwsze wydanie tej książki było w 1949 roku, treść nadal jest aktualna.

”Wspomnienia gracza giełdowego” Edwin Lefèvre – historia Jesse Livermore’a, który był legendarnym spekulantem. Jest to jedna z najstarszych książek o handlu. Zawiera ciekawe spostrzeżenia na temat spekulacji. 

„Inwestycje” Jajuga Krzysztof, Jajuga Teresa – autorzy przedstawiają instrumenty finansowe i aktywa niefinansowe w bardzo przyjazny i rzetelny sposób. 

”Pokonać giełdę” Peter Lynch – jeden z najlepszych inwestorów giełdowych. Autor opisuje w jaki sposób podejmował decyzje o zakupie lub sprzedaży akcji.

„Finansowa Forteca” Marcin Iwuć – według mnie najlepsza książka o budowaniu długoterminowej strategii inwestycyjnej. Autor prowadzi czytelnika od samych podstaw, tłumaczy podstawowe definicje w prosty i zrozumiały sposób. Polecam!  

Blogerzy: 

Marcin Iwuć – Finanse bardzo osobiste: https://marciniwuc.com 

Marcin Iwuć ‐ ekonomista, przedsiębiorca, doświadczony menedżer i publicysta w zakresie rynków kapitałowych i finansów osobistych.

Przez 11 lat pracował w branży finansowej, od roku 2009 posiadacz międzynarodowego tytułu Chartered Financial Analyst (CFA).

W 2014 roku zostawił korporację, by zająć się całkowicie popularyzowaniem wiedzy na temat finansów. Prowadzi szkolenia z zakresu rynków kapitałowych, funduszy inwestycyjnych oraz finansów osobistych. Autor książki „Jak zadbać o własne finanse?”  i “Finansowej Fortecy” wydanej nakładem wydawnictwa Edgar w ramach serii poradników Samo Sedno a także kursu online Kredyt Hipoteczny Krok po Kroku.

Bardzo polecam blog Marcina Iwucia – potrafi opisać skomplikowane zależności w tworzeniu strategii inwestycyjnej w bardzo prosty sposób!

Maciej Samcik – Subiektywnie o finansach: https://subiektywnieofinansach.pl 

Polski dziennikarz i komentator ekonomiczny, bloger finansowy. Redaktor naczelny portalu zajmującego się finansami konsumenckimi Subiektywnie o Finansach oraz portalu technologicznego HomoDigital.pl

Dużo ciekawych newsów ze świata finansów z praktycznym komentarzem

Michał Szafrański – Finansowy Ninja: https://jakoszczedzacpieniadze.pl 

Michał Szafrański to „pełnoetatowy” bloger prowadzący blog JakOszczedzacPieniadze.pl oraz popularny podcast „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”. Zdobywca trzech nagród w konkursie Blog Roku 2013, m.in. dla „Najbardziej inspirującego bloga”. W 2014 roku wyróżniony tytułem „Społecznie odpowiedzialnego blogera” przez organizatorów Blog Forum Gdańsk. Autorytet w dziedzinie mądrego oszczędzania, który zdecydował się porzucić dobrze płatny etat na rzecz edukacji finansowej.

Na studiach

Tak, na studiach można zdobyć podstawową wiedzę z zakresu inwestycji, jednak zazwyczaj jest to teoria. Jeżeli trafiliśmy na wykładowcę-praktyka, który chętnie dzieli się swoją wiedzą ze studentami to możemy dowiedzieć się jak w praktyce wygląda inwestowanie. Często się zdarza, że wykładowca z doświadczeniem giełdowym będzie miał wiele praktycznych porad na co zwracać uwagę podczas wybierania akcji spółek do swojego portfela.

Szkolenia i  konferencje

Najwięcej z zakresu inwestycji dowiedziałem się na szkoleniach/konferencjach, które często są darmowe. Oczywiście na takich szkoleniach i konferencjach mają głos prelegenci, którzy opowiadają o spekulowaniu i o wysokich stopach zwrotu w krótkim czasie. Jednak w czasie takich wydarzeń możemy uczestniczyć w prelekcjach osób, które mają praktyczne doświadczenie i chętnie się tym dzielą. 

W czasach pandemii koronawirusa wszystkie konferencje przeniosły się do Internetu więc nie musisz nigdzie dojeżdżać – wystarczy laptop z dostępem do Internetu.

Konferencja WallStreet: https://www.wallstreet.org.pl 

Konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. To największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce. 

Konferencja – Jak inwestować na giełdzie: https://jakinwestowacnagieldzie.pl

Celem konferencji jest przekazanie wiedzy jak działa giełda i jak ją wykorzystać do lokowania oszczędności oraz jakie są nowoczesne narzędzia i aktualne trendy w inwestowaniu. 

Warto także skorzystać z programów stażowych i edukacyjnych, dzięki którym można zdobyć bardzo cenne doświadczenie. 

AKADEMIA LIDERÓW RYNKU KAPITAŁOWEGO to program szkoleniowo-rozwojowy dla studentów – osób zainteresowanych rynkiem finansowym, ukierunkowanych na zajmowanie wysokich stanowisk w  firmach branży. 

Więcej informacji o tym programie tutaj: https://paga.org.pl/programy/akademia-liderow-rynku-kapitalowego/ 

CFA Institute Research Challenge to najlepszy konkurs dla młodych analityków. Konkurs jest inicjatywą mającą na celu rozwinięcie u studentów umiejętności analizy i wyceny spółek, a także umiejętności prezentacji swoich wyników.

Więcej informacji o tym programie tutaj: https://cfapoland.org/p/uczelnie-i-edukacja/konkursy 

Symulacja giełdy

Warto też skorzystać z symulacji giełdy jeżeli dopiero teraz rozpoczynamy przygodę
z inwestowaniem i do końca nie wiemy jak kupować i sprzedawać akcje spółek i jak ustalać zlecenia stop loss lub take profit.

Taka symulacja giełdy to ciekawa opcja na sprawdzenie się. Jednak z drugiej strony nie ma możliwości straty pieniędzy więc do końca nie poznamy swojego zachowania, gdy np. notowania akcji gwałtownie spadają. Poniżej przedstawiam trzy ciekawe opcje, żeby zapoznać się z funkcjonowaniem giełdy i inwestowaniem w symulacji.

INDEX Investment Challenge to ogólnopolski konkurs inwestycyjny organizowany przez Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Fundację GPW oraz Partnera Technologicznego – Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

GPWtr@der to platforma demo służąca do nauki inwestowania w akcje, ETF-y i kontrakty terminowe notowane na GPW. Cały proces edukacji odbywa się w oparciu o wirtualne środki i notowania opóźnione o 15 minut. Każdy może zacząć przygodę z inwestowaniem. Wystarczy podać login i hasło i już można rozpocząć naukę.

GraGiełdowa.pl – kolejna platforma demo dostępna tutaj: https://gragieldowa.pl 

Z jakich innych źródeł czerpiecie wiedzę z zakresu inwestycji i zarządzania finansami osobistymi? Zachęcam do komentowania i dzielenia się pomysłami w komentarzu 😊