Wallace D. Wattles cytowany jest przez wielu inwestorów i mówców motywacyjnych. Jednym z najbardziej znanych jest Robert Kiyosaki, autor książki Bogaty ojciec, biedny ojciec.
Poniższy wpis jest fragmentem z najbardziej znanego dzieła Wattlesa, zatytułowanego Sztuka wzbogacania się, publikacji uznawanej za jedną z najważniejszych pozycji w kategorii klasyki rozwoju osobistego i dotyczy spojrzenia autora na kwestię efektywnego działania.

Musisz […] zacząć robić to, co możesz i tam, gdzie jesteś. Musisz robić WSZYSTKO, co tylko możesz, tam, gdzie się znajdujesz.

Postęp możesz poczynić wyłącznie działając na większą skalę niż w twoim obecnym miejscu. Nikt, kto zostawia niewykonane pewne zadania związane z aktualnym miejscem, nie działa na większą skalę. Świat idzie do przodu wyłącznie dzięki tym, którzy wypełniają bardziej swoje obecne miejsca.

Jeśli żaden człowiek nie wypełniałby w pełni swojego obecnego miejsca, można by zauważyć ruch wsteczny. Ci, którzy nie do końca wypełniają swoje obecne miejsca, stanowią obciążenie dla społeczeństwa, rządu, handlu i przemysłu. Ich ciężar musi być dźwigany przez innych, co odbywa się wielkim kosztem. Postęp świata opóźnia się wyłącznie przez tych, którzy nie wypełniają całkowicie zajmowanych przez siebie miejsc. Przynależą oni do poprzedniej epoki i niższego etapu czy płaszczyzny życia, i mają skłonność do degeneracji. Żadne społeczeństwo nie mogłoby się rozwijać, gdyby każdy człowiek był mniejszy niż jego miejsce. Ewolucja społeczna kieruje się prawem ewolucji fizycznej i umysłowej. W świecie zwierząt ewolucja jest spowodowana nadmiarem życia.

Kiedy organizm ma więcej życia niż może wyrazić w swoich funkcjach, rozwija organy na wyższym poziomie i powstaje nowy gatunek.

Nigdy nie powstałyby nowe gatunki, gdyby nie organizmy, które wypełniały swoje miejsca w pełniejszy sposób. Ta zasada działa dokładnie w taki sam sposób dla ciebie. Twoje wzbogacenie się zależy od zastosowania tej zasady do własnych spraw.

Każdy dzień jest albo dniem udanym, albo dniem niepowodzenia, ale to udane dni zapewniają ci to, czego pragniesz. Jeśli każdy dzień stanowi porażkę, nigdy się nie wzbogacisz. Jeśli zaś każdy dzień jest sukcesem, nie możesz nie stać się bogatym. Jeśli jest coś, co możesz dziś zrobić, a ty tego nie robisz, to poniosłeś porażkę, jeśli chodzi o tę rzecz, a konsekwencje mogą być bardziej katastrofalne niż ci się wydaje.

Nie możesz przewidzieć skutków nawet najbardziej błahego ze swoich czynów. Nie znasz mechanizmu działania wszystkich sił, które zostały wprawione przez ciebie w ruch. Wiele może zależeć od wykonania jakiejś prostej czynności. Może to być właśnie to, co otworzy drzwi na bardzo wielkie możliwości. Nigdy nie poznasz wszystkich kombinacji, które Najwyższa Inteligencja tworzy dla ciebie z rzeczy materialnych, a także w zakresie interakcji międzyludzkich. Twoje zaniedbanie lub niewykonanie jakiejś drobnej rzeczy może spowodować duże opóźnienie w uzyskaniu tego, czego chcesz. Rób codziennie WSZYSTKO, co tylko można danego dnia zrobić.

Istnieje jednak ograniczenie czy też zastrzeżenie, które należy wziąć pod uwagę.

Nie masz się przepracowywać ani brnąć na oślep w swój biznes, starając się zrobić jak najwięcej rzeczy w jak najkrótszym czasie. Nie próbuj wykonywać jutrzejszej pracy dzisiaj, ani wykonywać pracy zaplanowanej na cały tydzień w ciągu jednego dnia.

Tak naprawdę liczy się nie liczba czynności, które wykonujesz, ale EFEKTYWNOŚĆ każdego działania. Każda czynność sama w sobie jest albo sukcesem, albo porażką. Każde działanie samo w sobie jest albo skuteczne, albo nieefektywne. Każdy nieefektywny czyn jest porażką, a jeśli spędzisz życie na wykonywaniu nieefektywnych działań, całe twoje życie będzie porażką.

Im więcej rzeczy robisz, tym gorzej dla ciebie, jeśli wszystkie twoje działania są nieefektywne.

Z drugiej strony zaś każde skuteczne działanie samo w sobie jest sukcesem, a jeśli każdy akt twojego życia jest skuteczny, to całe twoje życie musi być sukcesem.

Przyczyną niepowodzenia jest robienie zbyt wielu rzeczy w sposób nieefektywny i wykonywanie niedostatecznej liczby rzeczy w sposób efektywny.

Przekonasz się – to oczywiste – że jeśli nie podejmujesz działań nieefektywnych, natomiast wykonujesz wystarczającą liczbę działań skutecznych, to staniesz się bogaty. Jeśli teraz możesz sprawić, by każde twoje działanie było skuteczne, przekonasz się znowu, że zdobywanie bogactwa sprowadza się do nauki ścisłej, takiej jak matematyka.

Sprawa kręci się zatem wokół pytania, czy można sprawić, by każdy akt był sam w sobie sukcesem. A to z pewnością można osiągnąć.

Możesz sprawić, by każde twoje działanie zakończyło się sukcesem, ponieważ cała Moc pracuje na twoją korzyść, a ona nie zawodzi. Moc jest do twojej dyspozycji. Aby każde działanie było skuteczne, wystarczy włożyć w nie moc.

Każde działanie jest albo mocne, albo słabe. Kiedy zaś każde jest mocne, działasz w odpowiedni sposób, który uczyni cię bogatym.

Można sprawić, że każde działanie będzie silne i skuteczne, utrzymując swoją wizję podczas jego wykonywania i wkładając w nie całą moc swojej WIARY i CELOWOŚCI.

To właśnie w tym punkcie ponoszą porażkę ludzie, którzy oddzielają siłę umysłu od własnego działania. Wykorzystują oni moc swego umysłu w jednym miejscu i czasie, a działają w innym miejscu i czasie. Ich działania nie są więc skuteczne same w sobie. Zbyt wiele z nich jest nieefektywnych. Jednak jeśli CAŁĄ moc włoży się w każdy jeden czyn, nieważne jak pospolity, każdy czyn sam w sobie będzie też sukcesem. To naturalne, że każdy sukces otwiera drogę do innych sukcesów; Twój postęp w kierunku rzeczy, których pragniesz oraz postęp rzeczy, których pragniesz w Twoim kierunku będzie stawał się coraz szybszy.

Pamiętaj, że rezultaty udanego działania kumulują się. Ponieważ pragnienie większego życia jest nieodłączną cechą wszystkich rzeczy, kiedy człowiek zaczyna dążyć do większego życia, przywiązuje się do niego więcej rzeczy, a wpływ jego pragnienia zostaje zwielokrotniony.

Każdego dnia rób wszystko, co możesz danego dnia zrobić, a każde działanie wykonuj w skuteczny sposób.

Twierdząc, że musisz zachować swoją wizję podczas wykonywania każdego działania, jakkolwiek błahego lub banalnego, nie mam na myśli tego, że zawsze konieczne musisz widzieć swoją wizję w najdrobniejszych szczegółach. To powinieneś robić w czasie wolnym, Wykorzystuj wtedy wyobraźnię aby skupić uwagę na szczegółach wizji i kontemplować je, dopóki nie zostaną mocno utrwalone w twojej pamięci. Jeśli chcesz szybkich rezultatów, poświęcaj tej praktyce większość swojego wolnego czasu.

Powyższy wpis jest fragmentem książki pt. “Sztuka wzbogacania się” Wallace’a D. Wattlesa. Jeśli ciekawią Cię przemyślenia i porady przedstawione w bestsellerowym dziele autora, książkę w wersji audio znajdziesz m.in. w Empiku, Audiotece oraz Storytel.

Wersja na czytniki dostępna jest m.in. w Empiku i Legimi.