Sztuka Wojny autorstwa Sun Tzu (zapisywanego także jako Sun Zi), najprawdopodobniej najstarszy, a na pewno najbardziej wpływowy spisany traktat wojenny w historii, od stuleci inspiruje liczne rzesze odbiorców. Dokument powstały przypuszczalnie w V wieku p.n.e. początkowo oddziaływał na strategów wojennych dalekiego wschodu. Po jego popularyzacji w zachodniej części świata, stanowił bezcenne źródło wiedzy, wykorzystywane przez armie bliższe naszemu kręgowi kulturowemu. W ostatnich dekadach jego popularność wzrasta z uwagi na uniwersalne metody, znajdujące zastosowanie nie tylko w wojskowości, ale także w stylu życia, biznesie, strategiach prawnych i innych dziedzinach codzienności.

sztuka-wojny-sun-tzu

Poniżej zamieszczamy jeden z rozdziałów traktatu pt. Sztuka Wojny autorstwa Sun Tzu, który doskonale oddaje jego ponadczasowość.

Sun Tzu powiedział:

Na wojnie generał otrzymuje rozkazy od władcy, zbiera swoją armię i koncentruje swoje siły.

Nie obozuj na trudnym terenie. Tam, gdzie wysoko schodzą się drogi, połącz się z sojusznikami. Nie pozostawaj na niebezpiecznie odizolowanych pozycjach. W sytuacji osaczenia musisz uciekać się do strategii. W rozpaczliwym położeniu musisz walczyć.

Istnieją drogi, którymi nie wolno podążać; armie, których nie wolno atakować; miasta, które trzeba oblegać; pozycje, których nie wolno atakować; rozkazy władcy, których nie wolno słuchać.

Generał, który dokładnie rozumie korzyści, jakie przynosi zmienność taktyki, wie jak postępować ze swoimi wojskami. Natomiast generał, który ich nie rozumie, wprawdzie może być dobrze zaznajomiony z ukształtowaniem danego terenu, ale nie będzie w stanie wykorzystać swojej wiedzy w praktyce.

Tak więc adept sztuki wojennej, który nie jest zaznajomiony z umiejętnością polegającą na różnicowaniu swoich planów, nawet jeśli jest zaznajomiony z Pięcioma Zaletami, nie zdoła zrobić najlepszego użytku ze swoich ludzi.

Jeśli pośród trudności jesteśmy zawsze gotowi do wykorzystania swojej przewagi, możemy się uwolnić od nieszczęścia.

Zmniejszaj liczbę wrogich wodzów przez zadawanie im obrażeń. Sprawiaj im kłopoty i utrzymuj ich w ciągłym zaangażowaniu. Stwarzaj okazałe przynęty i spraw, by pospiesznie udawali się do określonego przez ciebie punktu.

Sztuka wojenna uczy nas polegać nie na prawdopodobieństwie, że wróg nie nadejdzie, ale na naszej własnej gotowości do reakcji na jego działania; nie na szansie, że nie zaatakuje, ale raczej na fakcie, że w pełni zabezpieczyliśmy naszą pozycję i jest ona nie do naruszenia.

Istnieje pięć niebezpiecznych wad, które mogą dotknąć generała:
– lekkomyślność, która prowadzi do zniszczenia;
– tchórzostwo, które prowadzi do pojmania;
– pochopny temperament, który może być sprowokowany byle zniewagami;
– delikatność honoru, która jest wrażliwa na wstyd;
– oraz nadmierne uwielbienie dla swoich ludzi, które naraża go na zmartwienia i kłopoty.

To jest pięć grzechów głównych generała, rujnujących prowadzenie wojny.

Gdy armia zostanie pokonana, a jej przywódca zabity, przyczyna klęski z pewnością znajdzie się wśród tych pięciu niebezpiecznych wad. Niech będą one przedmiotem medytacji.

Powyższy wpis jest fragmentem książki pt. Sztuka wojny. Wydanie oryginalne. Jeśli ciekawi Cię całość powyższego dzieła, książkę w wersji audio znajdziesz m.in. w Empiku, Audiotece, Legimi, BookBeat oraz Storytel.
Jeśli poza samą Sztuką Wojny, chciałbyś/abyś poznać wyjaśnienia poszczególnych fragmentów dzieła Sun Tzu w wykonaniu sinologa i tłumacza odpowiedzialnego za pierwszy przekład angielski traktatu, szczególnej uwadze polecamy Ci wydanie zatytułowane Sztuka wojny. Najstarszy traktat wojenny na świecie. Pozycja także dostępna jest w Empiku, Audiotece, Legimi, BookBeat oraz Storytel.